28 Haziran 2022 Salı
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK), yılın altıncı toplantısında faiz değişikliğine gitmedi. Yüzde 14 olan politika faizi sabit bırakıldı.

Haber Giriş: 23 Haziran 2022 Perşembe - 13:08
Son Güncelleme: 23 Haziran 2022 Perşembe - 14:22
Takip Et

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
+
Aa
-

Merkez Bankası bugün saat 14.00’de Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanacak. TCMB, geçen yılın son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 5 toplantısında bir değişiklik yapmamıştı.

Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı yüzde 14 olan politika faizi sabit bırakıldı.

Piyasaların ve ekonomistlerin beklentisi Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bırakacağı yönündeydi. 

Merkez Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler yılın ilk yarısında olumsuz yönde gerçekleşmiş, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmektedir. Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel gıda ve enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.

Kapasite kullanım seviyeleri ve diğer öncü göstergeler yılın başındaki güçlü büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanında enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler devam etmektedir. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Kurul, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

Haber devam ediyorHaberin devamı

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir."

ENFLASYON YÜZDE 73.5
Merkez Bankası'nın gözlem süreci devam ederken mayıs ayında enflasyon yıllık yüzde 73.5'e ulaştı. Böylece yıllık enflasyon Ekim 1998'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

SON BEŞ TOPLANTIDA KARAR AYNI
TCMB, 2021 yılı eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında gösterge faizde toplam 500 baz puan indirim kararı alarak, yüzde 14 seviyesine çekmişti.

Banka, ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs aylarında beklentilere paralel olarak faizde herhangi bir değişikliğe gitmemişti.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.

Akın
23.06.2022 17:05
NASS NASS %14
 
Mücahit çelik
23.06.2022 16:00
Çok iyi yaptınız
 
Ak partiden ebubekir
23.06.2022 14:37
Bunlar ekonomi bilmiiyor.reisimiz faiz ekonominin düşmanıdır faiz düşecek demişti alın bunlari buradan.
 
Osman
23.06.2022 14:19
Merakla mı?
 
Osman
23.06.2022 14:19
Merakla mı?
 
fatih
23.06.2022 14:11
seçime bir ay kala politika faizini az da olsa artıracaklar, sonra da diyecekler ki bakın faizi artırdık enflasyon düşüşe geçti tabii bunu yiyecek çok gerzek var ülkede
 
E
23.06.2022 14:11
Hani faiz düşünce enflasyon düşerdi neden faizi düşürmuyorsunuz
 
Bahtiyar
23.06.2022 14:08
Sıkıysa indirin, rahmetli Erbakan'ın dediği gibi sizi gidi faizciler sizi...
 
Mümtaz Yiğit
23.06.2022 14:06
Ben olsam şakkadanak 500 baz puan indiririm. Millet noluyo derken. Gömerim bütün parayı dövize. Sonra şakkadanak 300 baz puan çıkarırım. Sonra yat kat bişey alırım.
 
Çetin Karaşahin
23.06.2022 14:04
Nas ...kur koruma...sonuç...
 
ghost
23.06.2022 13:58
çok tüketiyorsunuz arkadaşlar enflasyon oluyor ., sonrada enflasyon var diyorsunuz !
 
erdal doğan
23.06.2022 13:52
bu toplantının sonucu belli dolar 20 erou 22 olur
 
UMUT YOK
23.06.2022 13:24
SIZDEN HIC BIRSEY BEKLEMIYORUZ MERKEZ BANKASI KAFANIZA GÖRE TAKILIN HEYECAN BILE ARTIK VERMIYORSUNUZ
 
ADİL OLUN
23.06.2022 13:14
ACI BİBER YİYİN MİDENİZE İYİ GELİRRRRRRRRRRRRRRRR
 
Bakan Koca: Kullandığım bir cümle çarpıtıldı
Bakan Koca: Kullandığım bir cümle çarpıtıldı
Bakan Koca: Kullandığım bir cümle çarpıtıldı
Sağanak nedeniyle Kastamonu-Ankara kara yolu çöktü
Sağanak nedeniyle Kastamonu-Ankara kara yolu çöktü
Sağanak nedeniyle Kastamonu-Ankara kara yolu çöktü
Gedson Fernandes'ten olay paylaşım
Gedson Fernandes'ten olay paylaşım
Gedson Fernandes'ten olay paylaşım
Yunanistan'a kaçarken yakalanan 4 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Yunanistan'a kaçarken yakalanan 4 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Yunanistan'a kaçarken yakalanan 4 FETÖ şüphelisi tutuklandı
Okan Buruk: Tek hedef şampiyonluk
Okan Buruk: Tek hedef şampiyonluk
Okan Buruk: Tek hedef şampiyonluk
Emre Mor'da sona yaklaşıldı. Adım adım Fener'e
Emre Mor'da sona yaklaşıldı. Adım adım Fener'e
Emre Mor'da sona yaklaşıldı. Adım adım Fener'e
Galatasaray yeni sezon için sahaya indi
Galatasaray yeni sezon için sahaya indi
Galatasaray yeni sezon için sahaya indi