Merkez Bankası ne zaman taşınacak?

Merkez Bankası ne zaman taşınacak?
İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, bütçe görüşmelerinin devam ettiği Meclis'te Hazine Bakanı Berat Albayrak'a Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasını sordu. Albayrak, söz konusu taşınmanın 2022'de tamamlanacağını ifade etti.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, ekonominin bir yapısal tıkanma içinde olduğunu savunarak, "Bir borç kriziyle karşı karşıyayız. Bu borç krizi önceki krizlerimizde yaşadığımız gibi kamunun krizi değil, özel sektörün krizi ve maalesef bu realiteyle yüzleşmeyi reddeden bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu yüzleşmenin bize elbette bir maliyeti var. Bu maliyeti ödedik." ifadelerini kullandı.

Sıkıntının belli aşamalarının olduğunu kaydeden Yılmaz, Türkiye'nin bu aşamalardan birinci ve üçüncü aşamalarını birlikte yaşadığını dile getirdi.

"Kriz inkar edildi ve bugüne gelindi." diyen Yılmaz, bunun üçüncü aşamasının korku ve panik olduğunu ve bu aşamada yaz tatiline girmeden önce yapılan yasal düzenlemeyle 400 milyar liraya yakın, 70 milyar dolar karşılığında batık kredinin yeniden yapılandırıldığını söyledi.

"BU EKONOMİ, ÇAKILACAK BİR NOKTADA DENGELENDİ"

"Bu ekonomi, çakılacak bir noktada dengelendi." diyen Yılmaz, şöyle devam etti:

"Sayın Bakan diyor ki: 'Cari açık azaldı, ithalat sıfırlandı, cari fazla vermeye başladık. Dolayısıyla ekonomi dengelendi.' Hayır, sayın Bakan. Siz şununla övünüyorsunuz; 'Ekonomiyi büyütmedim, işsizliği artırdım, bu benim başarımdır.' diyorsunuz. 'Ekonomiyi küçülterek ben faizi yüzde 500 yaparım, kimseye yedirmem, içirmem ve enflasyonu sıfırlarım.' Bu, başarı değil. Böyle bir dengelenme söz konusu değil. Sizin ortaya koyduğunuz dengelenme ekonomiyi bitiren bir dengelenme."

Yılmaz, "Paketlerle bu iş yürümüyor. Yapılması gereken şey, büyük, kapsamlı bir program. O program yapılmadan bu içinde bulunduğumuz koşullardan dışarı çıkılması mümkün değil." diye konuştu.

"MERKEZ BANKASI BİLANÇOSUNA BAKTIĞIMIZDA"

Merkez Bankasının İstanbul'a taşınması konusuna değinen ve bankanın değerleme hesabının 20 milyar dolar kadar azaldığını aktaran Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a "Peki, Merkez Bankası işine gelince, Sayın Bakanım, sizden şunu öğrenmek istiyorum: Bir, Merkez Bankasının şu anda değerleme hesabı var. Kamuoyunda değerleme hesabının kullanılacağı konusunda bir algı var, bilgi var ve herkesin gözü orada. Merkez Bankası bilançosuna baktığımızda, değerleme hesabının bakiyesi 20 milyar dolar kadar azaldı. Fakat bunun nerede olduğunu biz bilmiyoruz. Benim şu anda size sorum şu, akşam lütfen bize bunun cevabını verin, sayın milletvekilleri siz de bunun takipçisi olun: Bugün itibarıyla Merkez Bankası değerleme hesabından herhangi bir kaynak kullandınız mı? Eğer kullanmadıysanız kullanmayı düşünüyor musunuz ve şu andaki bu değerleme hesabındaki azalma nedir? Ben eski bir bankacı olarak çözemedim. Onu da şöyle söyleyeyim: Merkez Bankası her yıl aralık ayında takip eden yıl için para ve kur politikası açıklar. Bu sene açıkladığı programda maalesef bir tablo vardı, o tabloyu yayınlamadı. Acaba o tablonun içinde “diğer” diye bir hesap var, bu da orada mı? Eğer bu konuda bize bilgi verirseniz son derece memnun olurum." diye sordu.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, partisi adına konuşmalar devam ederken söz alarak, Durmuş Yılmaz konuşmasını sürdürürken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sürekli Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ile konuşmasını eleştirdi.

MERKEZ BANKASI'NIN TAŞINMASI

Vekillerin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Meclis'te bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

Durmuş Yılmaz’a cevap veren Albayrak, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasının 2022'de tamamlanacağını duyurdu.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş