Merkez Bankası’na dikkat çeken yetki!

Merkez Bankası’na dikkat çeken yetki!
Bankaların tüketicilerden faiz dışında aldığı her türlü komisyon ve ek ücretin belirlenmesi yetkili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan Merkez Bankası’na devredildi. Söz konusu değişikliğin yer aldığı madde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Meclis’ten geçtikten sonra Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşan torba yasada Merkez Bankası’na dikkat çeken yetkiler devredildi. Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da yapılan bir değişiklikle bankaların tüketicilerden faiz dışında aldığı her türlü komisyon ve ek ücretin belirlenmesi yetkisi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan alınarak Merkez Bankası’na verildi.

Yeni Şafak gazetesinden Kenan Biter'in haberine göre, söz konusu değişiklik; uzun yıllardır gündeme gelen ve bir çok düzenlemeye de konu olan bankaların kredi kullanımı ve kart hizmetlerinde müşterilerinden aldığı ekstra ücretleri kapsıyor.

Kanuna eklenen yeni maddeyle, tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilişkin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olan tüm yetkiler, Merkez Bankası'na verilmiş oldu.

Kanuna eklenen yeni maddeyle, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4. maddesi şu şekilde değiştirilmiş oldu:

"Tüketiciden; kendisine sunulan mal veya hizmet kapsamında haklı olarak yapılmasını beklediği ve sözleşmeyi düzenleyenin yasal yükümlülükleri arasında yer alan edimler ile sözleşmeyi düzenleyenin kendi menfaati doğrultusunda yapmış olduğu masraflar için ek bir bedel talep edilemez. Bankalar, tüketici kredisi veren finansal kuruluşlar ve kart çıkaran kuruluşlar tarafından tüketiciye sunulan ürün veya hizmetlerde ise tüketiciden faiz dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esaslar Bakanlığın görüşü alınarak bu Kanunun ruhuna uygun olarak ve tüketiciyi koruyacak şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenir."

Etiketler: ,
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58