Mesut Yılmaz CHP'ye çalışıyor!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Başlıktaki vurgu Rizelilere ait. Mesut Yılmaz geçen hafta bu şirin kentimizdeydi, ilçeleri dolaştı ve Pazar’daki CHP belediye başkan adayının AKP adayına karşı desteklenmesini istedi...
CHP’li Hikmet Hatırnaz, aslında ilçede hatırı sayılır bir politikacı. Yılmaz’ın desteği olmadan da amacına ulaşabileceği görüşündeydi. Ama geçtiğimiz günlerde kendisini makam odasında ziyaret eden Mesut Yılmaz’ı hemşerileri ile birlikte ağırladı, odası doldu taştı. Hatırnaz şu anda da başkan, seçimi kazanıp ANAP’ın elinden belediye koltuğunu kapmıştı. Bu yüzden Yılmaz’ın CHP’li başkana desteği Pazarlı hemşerileri tarafından biraz tuhaf bulundu... Mesut bey, başkanın odasında Pazarlılara bir de konuşma yaparak “Hikmet beye, Ankara’daki işlerinde yardımcı oldum. Eski başbakan olduğumuz için hâlâ sözümüz geçiyor. Tanıdıklarımız var kurumlarda filan. Onlar torpil yapıyorlar. Ben kendisinin çalışmasından çok memnunum. Siz de memnunsanız destek olun” dedi.

 

Pazarlılar Mesut Yılmaz’a ne dedi?
Mesut Yılmaz’ın CHP adına oy istemesine Pazarlı hemşerileri de birkaç kelam ettiler! Yerel gazetelerde, bu haberlerin altına gelen okuyucu mesajlarından birkaç alıntı yapalım, bakalım ortaya ne çıkacak!..
Yazık oldu Hatırnaz’a
Mesut Yılmaz hangi seçimi kazandı ki, sadece kongre başbakanı oldu, şimdi gelmiş Hatırnaz’a destek veriyor. Bence Hatırnaz seçimi kaybetti...
Yılmaz’ın derdi
Hemen anlaşılıyor sayın Yılmaz’ın derdi. Kazanmak, adayının kazanması ya da bölgenin kazanması filan değil. Sadece AKP’ye kaybettirmek. AKP kaybetsin de kim kazanırsa kazansın. AKP kaybetsin de Pazar kaybederse etsin onu hiç ilgilendirmiyor.
Mesut bey sayın Hatırnaz’a destek istiyor, iki yıldır birlikte çalıştığını söylüyor. Hatırnaz 2007 genel seçimlerinde sizin için çalıştığı kadar kendi partisinin milletvekili adayları için çalışmadı. Şimdi sizin yandaşlarınız yerel seçimlerde destekleri karşılığında kesin seçilecek sıralamada en az üç belediye meclis üyeliği istiyorlar. Bunun adı destek mi, yoksa pazarlık mı? Böyle bir siyaset yapısından utanmamak mümkün mü?
Evet çok ayıp
Koca Anavatan Partisi’nin efsanevi lideri diye bellediğimiz, saydığımız ve sonuna kadar arkasında durduğumuz sayın Mesut bey çok ayıp etmiş. 2002’de bizim Anavatan’ın olan Pazar Belediyesi’ni, seçimde galip gelerek elimizden alan CHP’ye oy vermemizi istemesi, bizim adımıza destek sözü vermesi, bizi bir koyun sürüsüne benzetmesinden farksızdır bence.
Kendini test ediyor!
Mesut Yılmaz’ın genel seçimlerde Rize’ye sığınması, milletvekili seçilmesi için hemşerilerinden “kadirbilirlik!” beklemesi dikkat çekiciydi. Vekil olması ona ne verecekti, “dokunulmazlık” zırhından başka?.. Gelişmelere bakınca bunun önemi de anlaşılıyor...
Yılmaz bu seçim için bir durum tespiti yapacakmış. Eğer AKP oyları gerilerse parti kuracak (veya ANAP’ı ihya edecek). Bu yüzden Rize de pilot çalışmaları(!) yapıyor. İlçelerde, AKP’ye alternatif adayları destekliyor, Rizelilerin kendisini dinleyeceğinden emin bir şekilde “Tayyip’e oy vermeyin de kime verirseniz verin” diyor. Eğer aşı tutarsa aynı üslubu memlekete yayacak...
Acıların politikacısı!..
Temas ve konuşmalarından Rizelilerin kendisine çok bağlı olduğundan emin görünüyor Mesut Yılmaz.
Yani ona göre Rizelide Mesut sevgisi, Tayyip sevgisine fark atar!..
Hemşerilerine şöyle hitap ediyor:
 “Çok iftiraya uğradım, çok ihanete uğradım, ama bir çizgiden vazgeçmedim. Siyaseti kendim için değil, sizin için yapmaya çalıştım, memleket için yapmaya çalıştım...”
Yukarıda Allah, bu sözlerin ne kadar doğru olduğunun şahidi...
Mesut beyin hemşerilerine “ne yaptımsa sizin için yaptım” fedakârlıklarını vurgulayan sözleri şöyle devam ediyor:
 “Çünkü ne kadar haksızlıklar yapılsa da, ne kadar zorluklar yaşansa da, eninde sonunda hep doğruların kazanacağına inandım. 5 yıldır Türkiye birçok zorluktan geçti. Ama görüyorum ki karanlığın sonu yaklaşıyor. Bu seçimlerde aydınlığa giden yolda sizden bir destek bekliyorum...”
Yani ey okuyucu, Tayyip giderse Mesut gelecek ne mutlu bize!..

Yazarın Diğer Yazıları