Mesut Yılmaz'ın cevabıyla Mavi Akım elinde patladı!..

A+A-
Behiç KILIÇ

Bir cevap için suskunluğunu bozdu ve Mesut Yılmaz TBMM kürsüsüne geldi.. Dikkat çekici sözlerine
bakıyoruz;
 “Bu konuyu buraya getirmek, gündeme getirmek, hem de böyle ağır bir suçlamayla gündeme getirmek adaletle bağdaşmaz. Hele bunun, grubunu temsil eden, grubu adına konuşan ve diğer arkadaşlarına da örnek olması gereken bir grup başkan vekili tarafından yapılması utanç vericidir...”
Yılmaz’ın hedefindeki kişi, Ak Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç!.. Şu müthiş ateşli konuşma ile göğsünü parti büyüklerine siper eden genç politikacı.. Biraz da acemi galiba, baltayı da taşa vurmuş anlaşılan, Mesut Yılmaz’ın sözlerinden..!
Ne demişti Suat Kılıç kürsüden
hatırlayalım..?
 “DSP-MHP-ANAP Koalisyon Hükûmeti iki tane kapalı görüşme gerçekleştirmiş. 2000 yılında gerçekleştirdikleri kapalı görüşmede Mavi Akım petrol ve doğal gaz boru hattı, Rusya’dan Türkiye’ye enerji getiren nakil hatları ve Türkiye’nin enerji politikaları konuşulmuş. Tutanaklar on yıl dolmadığı için hâlâ gizli..
Şimdi soruyorum: O genel görüşmede Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin hangi menfaatlerini, kaç paraya, kime sattınız?”
İşte Mesut Yılmaz, bu ithamlar üzerine kürsüye geldi...
Açıklaması özetle şöyle oldu:
“Mavi Akım Anlaşması 1997 yılında benim Başbakan olduğum 55’inci Hükûmet tarafından imzalanmıştır. Kurdelesini kesmek de bugünkü AKP Hükûmetine nasip olmuştur.
AKP Hükûmeti iş başına geldikten sonra zamanın Enerji Bakanı, yani Enerji eski Bakanı, henüz daha dosyasına vakıf olmadan, konuyu inceleme imkânı bulamadan, dersine çalışmadan, bir söyleşi programında Mavi Akım Projesi’ni çok ağır dille suçlamış, bunun son derece pahalı bir anlaşma olduğunu, Türkiye’nin aleyhine hükümler içerdiğini, Türkiye’yi aşırı bağımlı kıldığını ifade etmiştir.
Peki, sonra ne olmuştur? Bundan yaklaşık dört beş ay sonra Soçi’de Sayın Başbakan ile o zamanki Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan ve zabıtları şu anda devletin arşivinde bulunmayan bir gizli görüşme sonucunda Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti, bizim imzaladığımız Mavi Akım Anlaşması’ndaki fiyatı Türkiye aleyhine yükseltmiştir...” Mesut Yılmaz’ın açıklamasına göre “Türkiye’ye faturası 10 milyar dolar civarında artan” bir durum söz konusudur..
Yılmaz açıklamalarından sonra, Genel Kurul’a ve özellikle iktidara çağrıda bulundu.. İtham edildiği gizli oturumun tutanaklarının, TBMM’de oylanarak açıklanmasını, gerçeğin ortaya çıkmasını istedi..
“Eğer Adalet ve Kalkınma Partisi, hakikaten zerre kadar adalet duygusuna sahipse bu öneriye de kabul oyu verecektir”  dedi..
Sonuç..? Ak Parti oyları ile teklif ret edildi.. Parti sözcülerinin ithamı elinde patladı..
Peki İktidar, neden bu çağrıyı kabul etmedi?.. İddiaya tepki gösteren MHP’nin Sözcüsü Oktay Vural’ın sözlerine bakalım..  “Şimdi geliniz bir adım daha atalım, Mavi Akım formülüyle bu Türk milletine ne kadar kazık atıldığını, kimin kazık attığını, Putin’le yapılan Soçi’de yedi buçuk saatlik görüşmeden sonra bu formül kazığının, açıkçası bizim doğal gaz faturalarımıza nasıl yansıdığı konusunda da Meclis soruşturması açılmasını yapalım...”
İş büyümeden “acemi kazası” atlatıldı mı ne!!?

Yazarın Diğer Yazıları