Meteoroloji’nin sesi olan Meteoroloji Radyosu bas bas bağırıyor. İstanbul'u kuşatan kar bu gece saat kaçta başlıyor

Meteoroloji’nin sesi olan Meteoroloji Radyosu bas bas bağırıyor. İstanbul'u kuşatan kar bu gece saat kaçta başlıyor
Türkiye beklenen karlı havanın etkisi altına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü günler öncesinden uyardığı İstanbul'un yüksek kesimlerinde kar kendini gösterdi. Megakent'te hafta sonu etkili olması beklenen kar yağışının asıl yoğunluğu Pazar günü yaşanacağı belirtildi. Pazartesi saat 19.00'a kadar kar yağışı devam edecek. Pazartesi İstanbul'da yollarda kar yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve kar yağışlı hava bugün İstanbul başta olmak üzere özellikle Marmara Bölgesi'nde birçok ilde etkisini göstermeye başladı.  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemiz genelinin çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Peki İstanbul'a yağan kar kaç saat sürecek? 

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?
İstanbul'da bugün hava sıcaklılarının ortalama 6 derece dolaylarında seyretmesi bekleniyor. Yüksek kesimlerde karla karışık yağmur görülmesine karşılık Megakent'te hafta sonu etkili olması beklenen kar yağışının asıl yoğunluğu Pazar günü yaşanacağı belirtildi. Pazartesi saat 19.00'a kadar kar yağışı devam edecek. Pazartesi İstanbul'da yollarda kar yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekiyor.

İSTANBUL'A YOĞUN KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR
İstanbul'daki kar yağışı öğle saatlerinden itibaren kesilecek. Cumartesi akşamı önce sulu kar var. Pazar ve pazartesi yoğun kar yağışı bekleniyor. Marmara Bölgesi'nde; Kocaeli, Sakarya tarafında sulu kar ve dağlarda ise kar var. Yağışın az olduğu Trakya bölümünde de don etkili olacak. Bölgede cumartesi gecesinden itibaren yoğun kar bekleniyor.

hava-011.jpg

Genellikle yağmur ve sağanak, Trakya, Marmara’nın güneyi, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Trabzon, Rize, Artvin, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Hava sıcaklığının ise ülkemiz genelinde hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor.

istanbulhava-001.jpg

SEL VE FIRTINA UYARISI
Yağışların, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Trabzon, Rize, Artvin, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Rüzgarın ise Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

bsfkj.jpg

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58