MHP bölünmez, büyür

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Denizli ve Uşak'taki coşku ve heyecan, değişimin sadece MHP'de değil Türkiye'de olması gerektiğinin de tablosunu yansıttı. Egeliler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bütünlüğünün sigortası olan MHP'nin Genel Başkan adaylarından birini değil, Türkiye'nin muhtemel yeni başbakanını karşılamanın gayretindeydi. Denizli ve Uşak son yıllarda bakan, başbakan ve cumhurbaşkanlarını konuk etmiş kentlerimizdir. Lakin son 10-15 yılda böyle bir heyecanı yaşamadı. Ülkücüler de 1997'den bu yana bu denli gayretli olmamıştı.

Bu arada Ankara kulislerinden görevden almaların hızlanacağı ve hatta bazı genel başkan adaylarının ihraç edilmeye kalkışılacağına dair haberler geliyor. Balgat yönetiminin mahkeme kararına rağmen kongre yapmamakta direneceği söylentileri yayılıyor. İhraç gibi hukuk ve demokrasiye aykırı bir mekanizmanın çalıştırılması durumunda Bahçeli ve yönetiminin intihara kalkışacağı yorumlanıyor. AKP'nin iktidarında başta kumpas davaları olmak üzere mahkemelerin bağımsız olduklarına dair güven önemli oranda azalmış olsa da son İzmir, Casusluk Davası'nın beraat ile sonuçlanmış olması; Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nin kararı Ankara'da halen hâkimlerin bulunduğuna olan inancı pekiştiriyor.

Komplo teorileri bir kenara... Başta Saray olmak üzere AKP iktidarının, MHP'deki değişime izin vermeyeceğine dair kanaatlere katılmakla beraber beraat ve tahliye kararlarının Saray ve AKP'ye rağmen yapıldığını hatırlatmakta fayda var. Değişim selinin önünde durmak, set kurmak mümkün değil. Direnen bu çığın altında kalır.

***                                                  

 Yabancı ajanslar ile televizyon programlarının tartışmalarında, MHP'de kongre taleplerinin bölünme, parçalanmaya yol açacağı yolunda yorumlar yapılıyor. Bütün bu olumsuz algıların temenniden öteye gitmeyeceğini belirtelim. Tam aksine 50 yılı geçen tam iktidar hedefinin gerçekleşmesine yol açacağına dair inanç, neredeyse iman haline dönüşmüş. Kendi adıma 99'dan bu yana ülkücülerin hedefe ilk defa böylesine kilitlendiğine tanık oldum. Hedefe kilitlenen ülkücülerin bu iradesine karşı koymaya kalkışmak Balgat'ın, ayağına değil, kendi kafasına kurşun sıkması anlamına gelecektir ki bunu göze alabileceklerini hiç zannetmiyorum. Birkaç tetikçi ile, şahsiyetini işgal ettiği makamdan alanların töreye, terbiyeye aykırı söz ve yazıları tükenmişlik sendromunun yansımasının ötesine geçemez... Gelelim ''Sivilleşme-Derinleşme' 'tartışmalarına... MHP'deki değişim söz konusu tartışmaların da sonuçlanacağını gösteriyor. Bu sonucun yakın gelecekte CHP'ye de sirayet ederek, Türkiye'nin önünü açacağını belirten bu satırların yazarı değil, sokaktaki insanımız. Sonuçta niyetler ve ameller... Niyetleri halis olanların yolları da bahtları da açık olsun...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları