MHP, bu sözü verdi ise!..

A+A-
Hasan DEMİR

Geçtiğimiz Pazar günü (7. 10. 2012), Uzay TV’de Diyarbakır AKP Milletvekili Cuma İçten, Diyarbakır Söz Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ömer Büyüktimur’un sorularını cevaplıyor...
Bir yandan gazeteleri karıştırıyor, diğer yandan o sohbete kulak veriyorum. Konu, “Yerel Yönetimler” olmalı ki, AKP Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunacakları Mahalli İdareler Yasasındaki değişiklikleri anlatıyor. “Yasa çıktığında” diyor, “600 bin nüfuslu bütün iller Büyükşehir olacak. Merkezden 600 km. uzaklıktaki ilçeler Büyükşehire bağlanacak. Yani, Diyarbakır’dan 600 km. uzaklıktaki Çüngüş ilçesi seçmenleri bundan böyle seçimlerde hem Çüngüş Belediye Başkanının seçmek için oy kullanacaklar, hem Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi için oy kullanacaklar.” Tabii ses kaydı yapmadığımız için, mealen söylüyoruz.
Ömer Büyüktimur soruyor:
“- Yasa Meclis’ten geçer mi?”
“- Geçer, MHP bu konuda bizimle birlikte hareket edecek!”
Kulaklarıma inanamıyorum.
Lâkin sohbetin ilerleyen dakikalarında AKP’li vekil İçten, Mecliste ilgili yasa için görüş belirtmeyen tek partinin BDP olduğunu söylüyor. Yasanın önünde engel yok demeye getiriyor. Demek ki, “MHP’nin görüşü olumlu” demesi, doğru imiş, yani yanlış duymamışız. Ve demek ki, Yeniçağ’ın yıllardır belgeleri ile ortaya koyduğu ve şu günlerde ABD’den ilhamla “Türkiye Birleşik Devletleri” diye telaffuz edilen Türkiye’ye doğru bir gidiş var.
Şaşırdım kaldım.
Dahası, AKP Milletvekili BDP’den yakınıyor. “Hem” diyor, “Özerklik diyorlar, hem bu teklifimiz karşısında bir refleks oluşturmadılar.” Yani, BDP, Türkiye’yi 50 eyalete bölecek olan yasaya henüz destek vereceğini açıklamamış amma MHP, “Tamam” demiş...
Ve AKP Milletvekili yasanın ardından gelecek asıl bombayı patlatıyor. “İl Özel İdarelerinin yetki ve imkânlarının yüzde 70’i Büyükşehir Belediyelerine devredilecek.”
Büyüktimur, tecrübeli gazeteci...
“-Bu, özerkliğe yol açmaz mı?”
Diye, soruyor..
AKP milletvekilinin cevabı özetle şöyle:
“- Biz endişelerimizle, korkularımızla hareket etmiyoruz. Öyle hareket etmiş olsaydık bugün bir Genelkurmay Başkanı cezaevinde olabilir miydi? Yüzlerce binbaşı, diğer rütbeli cezaevinde olabilir miydi? Biz, halkımıza güveniyoruz.”
Bu cümle açık bir cümle değil. Sen önce AKP’nin teklifi için, “Hem özerklik istiyorlar, hem henüz desteklerini açıklamadılar” diye BDP’yi eleştir sonra tut, “Halkımıza güveniyoruz” diyerek özerklik tehlikesi karşısında oluşabilecek reflekslerin gazını al...
AKP’li vekil Cuma İçten’in Irak’ın kuzeyinde bir Kürdistan kurulması için Türkiye’nin destek vermesi gerektiğini söylediğini ve PKK militanları için, “Onlar benim canım ciğerim” dediğini biliyoruz.
Bu yasa tasarısı ve bu üslup, Kandil’in işine gelen bir yasa tasarısı ve Kandil’cilerin üslubu. Ve bu yasa çıkarsa o bölgede yönetimi ele geçiren ve yatırım ve yasa yapma yetkisi olan belediyeler önce bölgeyi Türksüzleştirir, ardından da, şartların olgunlaştığını hissettikleri anda referanduma giderek Irak’ın kuzeyindeki Barzani Kürdistanı ile birleşme kararı alır ve bu kararı da hayata geçirdiklerini ilân eder.
Bugün Irak’ı bölen o gün Türkiye’yi bölmüş olur...
Aziz Türk milletinin AKP milletvekili Cuma İçten’in, “MHP, Mahalli İdareler Yasa Tasarımızı destekliyor” diye özetleyebileceğimiz açıklamasına MHP yönetiminin resmî olarak itirazını görmek ve duymak istediğine eminim...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları