MHP delegesine faşizan baskı...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Koray Aydın’ı  “Sözcü”  olarak görevlendirerek MHP’de olağanüstü kongre talep eden delegelerin hukuki haklarının faşizan baskı gasp edilme girişimlerine doğrusu hiç şaşırmadım. 2005 yılındaki imza kampanyasının bizzat içinde yer almış kişi olarak baskılar konusunda tanık olduğum olayları yazsam kitaplara sığmazdı.
Bu defa kazın ayağının öyle olmayacağını geçtiğimiz yazıda belirtmiştim. Nitekim 2005’te noterlerin bir bir tebliğ ettiği talepler bu defa son derece başarılı bir çalışma ile toplu olarak tebliğ edildiği için, yasaya aykırı olmasına rağmen imzaların geri çekilmesi mümkün değil.
Şimdi geçmiş tarihli istifa dilekçesini tehdit ve şantajla imzalatma girişimleri var. Ama her biri ateş çemberinin içinden geçmiş olan Ülkücülere bu tip tehditlerin sökmeyeceğini bilmeyenler, bu girişimlerden Bahçeli’nin zarar göreceğini hesaplayamamış.
Günlerdir e - postama bu konuyla ilgili mesajlar geliyor. Kimileri sanal isimlerin ardına gizlenip iğrençlik sergilerken kimileri de 2005’i hatırlatıyor. Dilerseniz 2005’ten birkaç notu hatırlatayım.
Kayseri’nin Tomarza ilçesinden alınan imzadan bir kaç gün sonra ortaya çıkan Milli Savunma eski Bakanı Sebahattin Çakmakoğlu,  bu ilçeye gidip, delegeyi noterle beraber ziyaret edip imzasını geri alması için altı saat dil dökmüştü. Yine Balıkesir’de yaşlı bir delegenin imzası tehditle geri aldırılmış ancak aynı delege bir gün sonra yeniden imza vermişti. Kaldı ki o dönem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı  “kongre yapın”  uyarı yazısını yazmış, hatta o sırada Bahçeli ve arkadaşları “Partiyi kayyuma teslim etmek istiyorlar”  diye feveran ediyordu. Bahçeli’nin  “Eksik imzaları ben tamamlarım ” sözüne güvenmek yerine, imzacılar konuyu mahkemeye bir dilekçe ile taşımış olsa olağanüstü kongre yapılacaktı. Ancak, duygusal ortamda  “Emek verdiğim partimi mahkemeye nasıl veririm”  diyen bazı dostlar yüzünden hukuki takip yapılamadı ve  “İstendiğinde imza toplanabiliyormuş”  içtihadı oluştuğu için bir dahaki fırsat beklendi. Alt yapı dediğimiz hukuki, bürokratik tüm konular çözüme kavuştuktan sonra düzenli - disiplinli bir çalışma ile 322 imza toplanıp 255’i teslim edildi. Artık kaçış yok.
İmzaların geri çekilmesi için apar topar İstanbul’a giden Genel Muhasip Ümit Şafak, eski İzmir İl Başkanı Musavat Dervişoğlu ve beraberindeki heyet bunun mümkün olmadığını anlayınca Nişantaşı Scotch Bar’da efkar dağıtmak durumunda kaldı.
Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Hatay illerinde partiye 40 yıllık emeği geçen delegelerin evlerini, işyerlerini basıp imzaları geri aldırma dönemi bittiği için şimdi faşizan baskılarla Şubat tarihli istifa dilekçeleri imzalatılmak istenen delegelerin tamamı 2006 kongresinde Bahçeli’ye oy veren kişiler. Dün Bahçeli’ye oy verirken doğru yapanların bugün olağanüstü kongre taleplerinin yanlış bulunmasında hangi akıl yürütülüyor şaşıyorum.
234 olan yeterli sayı tebliğ edilen 255 ile geçilmiş, 322’si eldedir. Bunların dışında halen milletvekili., MYK, MDK üyesi, İl başkanı, Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyesi, il ve ilçe yönetim kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu 800’den fazla isim Bahçeli ve yönetiminin yeniden görev almasını istememektedir.
29 Mayıs günü tebliğ edilen talep yasaya göre bir hafta içinde yerine getirilmelidir. Bunun için Avrupa’dan dönmesi beklenen Bahçeli’nin kararını bekleyenler hukukçulardan  “kaçış yok”  görüşünü aldığı için kara kara düşünüyor. Kimi can havli ile faşizan terör estirirken, kimileri efkar dağıtıyor, kimileri de Balgat’taki binadan eşyalarını toplamaya başlamış. Neticede bu iş bitti, gözünüz aydın...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları