MHP Genel Başkan Adaylarından 'Başkanlık' tepkisi

MHP Genel Başkan Adaylarından 'Başkanlık' tepkisi
Genel Başkan adayı Koray Aydın, MHP yönetiminden Başbakan Yıldırım’ın “Anayasayı MHP ile birlikte değiştireceğiz ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz” sözüne acilen açıklama getirmesini istedi.

Mhpde büyük tepki 8 00

MHP Genel Başkan Adaylarından Koray Aydın, son zamanlarda Türkiye gündemini işgal eden başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada Ülkücü hareketin dayatmalara boyun eğmeyeceğini vurguladı. Aydın, “MHP’yi ve Ülkücü Hareket’i bu ülkenin, milletin ve devletin teminatı olarak gören milyonlarca vatandaş, MHP’nin başkanlık sistemine parlamentoda ve referandumda “hayır” demesini beklemektedir” dedi. Türkiye’nin topyekûn bir saldırı ve kuşatma altında olduğu bir sırada başkanlık tartışmalarının ortaya atılmış olduğuna dikkat çeken Koray Aydın şunları söyledi: Yapılan tartışmaların amacının hukuk devletine uyum sağlamak olmadığı açıktır. Tam tersine, fiili durumu hukuka uydurmaya çalışmak ve bu çerçevede, Makyavel’e rahmet okutacak yöntemler kullanmak tam bir akıl tutulmasıdır. Ülkenin gündemi ve önceliği FETÖ, PKK, PYD, IŞİD gibi darbeci, bölücü, yıkıcı ve ayrılıkçı terör örgütleriyle mücadele etmek olduğu halde, olağanüstü hal şartlarının getirdiği iklimden yararlanmak suretiyle Türkiye’nin rejimi değiştirilmek istenmektedir. Partili Cumhurbaşkanlığı formülünden, tam başkanlık sistemine kadar uzanan bu rejim değişikliği formülleri, adeta bir oldu-bitti mantığıyla dayatılmaktadır. Anayasamızda yazılı görevlerinin ve yetkilerinin virgülüne dahi dokunulmadığı halde, sırf seçilme yöntemini bahane ederek, anayasayı çiğnemek ve ortaya çıkan fiili durumdan bir rejim değişimi devşirmek, demokratik bir hukuk devletinde asla kabul edilemez. Yapılması gereken, hukuku kişilere uydurmak değil kişilerin ve kurumların hukuka uymasını temin etmek, uymayanlardan da demokratik nizam içinde hesap sormaktır.

“MHP yönetimi yalanlasın”

MHP’yi ve Ülkücü Hareket’i bu ülkenin, milletin ve devletin teminatı olarak gören milyonlarca vatandaş, MHP’nin başkanlık sistemine parlamentoda ve referandumda “Hayır!” demesini beklemektedir. Milyonlarca ülkücü, Sayın Başbakan’ın Trabzon meydanında açıkladığı “Anayasayı MHP ile birlikte değiştireceğiz ve başkanlık sistemini hayata geçireceğiz” sözünü, MHP yönetiminin acilen açıkça ve resmen yalanlamasını talep etmektedir. Ülkücüler, MHP yönetiminden, ülkenin rejimini değiştirecek önemli bir teklif karşısında, gerekirse büyük kurultayı toplayıp ortak akılla karar almasını arzulamaktadır. “Önce ülkem ve milletim, sonra partim, sonra ben” anlayışı, başkanlık sistemine onay vermenin gerekçesi olamaz, olmamalıdır.

Dayatmalara boyun eğmeyiz

Ülke ve millet menfaatlerinden ziyade, kendi iktidarının ve yandaşlarının menfaatini önceleyen AKP’nin projeleri ve hayalleri için kendi geleceğini tehlikeye atmak, MHP’nin ve Ülkücü Hareket’in görevi değildir. Darbelerden, darağaçlarından ve işkencelerden yılmayan ülkücüler, kendi hakkını ve hukukunu koruyacak, “oldu-bitti”lere ve dayatmalara, asla boyun eğmeyecektir. Bunca yıldır parlamenter sistemi savunan ülkücüler, başını çekmedikleri bir projenin parçası olmayacak, kurucu liderimiz Başbuğ Alparslan Türkeş’in “En büyük eserim” dediği MHP’nin göz göre göre yok olmasına izin vermeyecektir. Millet bizden başkanlığa ‘hayır’ dememizi bekliyor başbakan Binali Yıldırım’ın Trabzon konuşmasında “Bahçeli ile anlaştık, başkanlığı getireceğiz” sözlerine MHP Genel Başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ ile parti tabanından sert tepki geldi. Başbakan Yıldırım’ın bu açıklamasının ardından ülkücülerden yükselen tepkiler giderek artıyor. Başbakan’ın “Bahçeli ile anlaştık, başkanlığı getireceğiz” sözlerinden sonra Ülkücüler, #ÜlkücülerBaşkanlıkİstemiyor hashtagiyle tepkilerini sosyal medyada dile getirdi.

Ülkücüler istemiyor

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener de Başkanlık sistemiyle ilgili gelişmelere tepki gösterdi. Akşener, Bahçeli’nin tabanı istemediği halde başkanlık sistemine önayak olmasını koltuğunu korumak için yaptığını söyledi ve “Sn BB ile Sn DB arasında varılan başkanlık anlaşmasının temel motivasyonu” yazaanem kurtulsun “Anlayışıdır #ÜlkücülerBaşkanlıkİstemiyor” tweetiyle tepki gösterdi. Akşener, Bahçeli’nin “Erdoğan ve Öcalan başkanlık sisteminde söz kesmiş, bölücü çevrelerden gelen mesajlar da bunu doğrulamıştır.” sözlerini hatırlattı ve “Heyhat ne değişti?” diye sordu.

Akşener’den hodri meydan

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener, Bahçeli’nin söz verdiği halde yapmadığı kurultaya da gönderme yaparak “Kurultaydan kaçanlara; Toplayın ülkücüleri ve sorun” başkanlık sistemini istiyormusunuz? “Biz ülkücü iradenin kararına razıyız. Ya siz?” diyerek Bahçeli’ye ve Genel Merkez’e Ülkücü iradeyi dinleme çağrısında bulundu.

Ülkücü iradeye sorulsun

Twitter hesabından “Başbakan MHP ile beraber başkanlığı getireceğiz diyor. Genel merkezden bu açıklamayı yalanlamasını bekliyoruz...” çağrısı yapan MHP Genel Başkan adayı Sinan Oğan da konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: Biz başkanlık sisteminin Türkiye’nin hiçbir sorununa çare olmayacağı görüşündeyiz eğer böyle bir şey var ise de buna sadece MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli karar veremez. Buna bütün ülkücüler karar verir. Getirsin Genel Başkanlık yarışını koyduk bir tarafa, diyelim. Başkanlık sistemini bir oylayalım. Ülkücüler desin ki; ‘evet, biz başkanlık sisteminden yanayız’ veya ‘hayır, biz buna karşıyız’ Sayın Genel Başkan da ülkücü iradenin vereceği karar saygı duysun. Bizim, kendi eliyle Sayın Genel Başkan’ın Milliyetçi Hareket’in kapısına kilit vuracak bu sistemi getirmeye çabalamasını anlamamız mümkün değil. Biz MHP’nin özellikle de Başkanlık sistemi ile devre dışı bırakılmasına karşıyız. Bunun için de tabanla, delegelerimizle birlikte hareket ediyoruz. Başarılı olacağımıza da inanıyoruz.

Özdağ’dan Yıldırım’a uyarı

Öte yandan MHP Genel Başkan adayı Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ da Başbakan Yıldırım’ın “Başkanlık konusunda MHP ile anlaştık” açıklamalarına tepki gösterdi. Özdağ, kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Yıldırım’ı uyarıp, “Sayın Başbakan, kimin ile anlaşırsan anlaş, bil ki Ülkücüler ile anlaşmadın. Ülkücüler başkanlığa HAYIR diyecek. Söz konusu vatan başkanlığa HAYIR” ifadelerine yer verdi.

  • Yorumlar 19
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş