MHP sürprizi

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Pazar günü yapılacak seçimleri aylar önce 1989 seçimlerine benzetmiştim. Gücünün zirvesindeki Turgut Özal’ın ANAP’ı Malatya hariç bütün illeri kaybetmişti. 89 seçimlerinin sürprizini merhum Alparslan Türkeş’in liderliğindeki MÇP yapmıştı. Erzincan, Elazığ, Yozgat ve Kırıkkale gibi il belediyelerinin yanında Anadolu’da önemli oranda ilçe belediyesi kazanmıştı. Şimdi, Pazar günü yapılacak seçimin sürprizini gerçekleştirecek MHP’nin kazanacağı iller ve oylarını artıracağı gerçeğine ışık tutalım.
Yerel seçimler genel seçimlere göre daha avantajlıdır. Aday faktörünün ön plana çıktığı yerel seçimlerde Ankara ve lider merkezli destek de önem arz etmekte. Bunun handikap olduğu lokal bölgeler de vardır. Ancak il ve ilçelerin demografik yapıları, siyasi ve kültürel dengeler Ankara’ya rağmen seçimin sonucunu değiştirebilir. Bu sütundan “MHP ikinci parti olabilir” diye yazdığımda duygusallıkla itham edenlerin yüzlerini 30 Mart gecesi görmek isterim. MHP bazı eski kalelerini geri almakla beraber yeni kaleler inşa ediyor. İstanbul Çatalca’da İsmail İp ve Şile Belediyesi neredeyse garanti. MHP Sakarya’da Orhan Ünver ve Sapanca’da Oya Arapoğlu ile önde. Karabük’te Rafet Vergili ve Bartın’da Cemal Akın’ın başarısına aynı bölgede Düzce’de Ömer Küçük eklenecek.. Ege’de Balıkesir İsmail Ok ve Manisa’da Cengiz Ergun’la beraber Aydın’da Ali Uzunırmak var. Kütahya’da Alim Işık arayı açtı. Afyon’da Fatih Çetinkaya sürpriz yapabilir. Akdeniz’de bu defa oylarla beraber belediye sayısı da artacak. Adana’da Hüseyin Sözlü,Mersin’de Burhanettin Kocamaz garantilemiş durumda. İç Anadolu ise Yozgat’ta Uğur Bektaş, Çankırı’da Hakkı Yalçın, Kırıkkale’de Mustafa Pekdoğan, Karaman’da Ali Odabaşı, Aksaray’da Rıfkı Karabulut ve Niğde’de Fikret Çıtırgı ipi göğüslüyor. Doğu’da Kars Murteza Karaçanta, Iğdır’da Gündüz Güneş ile sınırları koruyacak. Erzurum’da Kamil Aydın, Erzincan’da Hamdi Karakaya ve Elazığ’da Bilal Çoban’ın belediye başkanlıkları şimdiden hayırlı olsun. Gümüşhane’de Mustafa Canlı’nın yanına Bayburt’tan İdris Aydın geliyor. Kastamonu Hayati Hamzaoğlu’na emanet ediliyor. Amasya ve Tokat’ta MHP sürpriz yapabilir. Kırşehir, Nevşehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Burdur, Bilecik sürpriz yaparsa kimse şaşırmasın. Trakya’da oylarını artıracağı gibi ilçe ve beldelerde MHP belediyelerinin söz sahibi olacağı görülüyor.
Kamuoyu araştırmalarının 15-16 bandında gösterme gayretlerine rağmen MHP’nin yüzde 20’yi aşacağına inanıyorum. Aday belirlemedeki bariz hatalarına rağmen CHP seçmeninin bütünleşmesi sandığa yansıyacaktır. Kılıçdaroğlu’nun miting performansı da unutulmamalı. Diğer sürpriz ise İP’de olacak. Hatay’ın bazı ilçeleri ve Ege kıyılarında birkaç belediye almaları mümkün. Bu, İP tabanına moral vereceği gibi önümüzdeki seçimlerde birlikte hareket etme çabalarına yol açabilir. Seçimin kaybedenine gelince... Elbette AKP... Bu düşüş, kopuşlara ve hızla erimeye sebep olacaktır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları