MHP telaşına kimler kapılıyor...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin MHP'nin kongreye gitmesi gerektiğine dair verdiği karar sadece MHP'lileri ilgilendirmiyor. İşlerine geldiği gibi yorumlanan "demokrasi"nin günün birinde herkese lazım olacağının da kanıtı. Lider sultası ve delege ağalığına son vermenin de göstergesidir bu karar. Doğrusu yeni değildir. Aynı doğrultudaki karar daha önce CHP ve SP için de verilmişti. Peki SP kararı bugüne kadar neden gündeme gelmedi? Merhum Erbakan'ın yolundan gidenlerin mevcut iktidarı değiştirme gücü, Türkiye'deki siyasi dengeleri alt-üst etme kabiliyeti olmadığı için fazla önemsenmedi. Ama MHP için her dönem MHP karşıtı olanlar niçin telaşa kapılıyor. İki gündür yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot durumuna niçin düşüyorlar. Son dönemde moda olan paralel izinin peşinden neden koşuyorlar?

Dilerseniz öncelikle yandaş-candaş gazetelerin Cumartesi-Pazar günkü manşetlerini hatırlayalım.

Güneş: "Fetö heyecan yaptı..." Taraf: "Kayyumla Kurultaya..." Cumhuriyet: "Olağanüstü kriz..." Akşam: "MHP'de Paralel Gölgesi..." Akit: "Kayyım", Star: "Partiyi kolay teslim etmem..." Karar: "Mahkeme zoruyla demokrasi", YeniŞafak: "Paralel yapı operasyonu" Yeni Söz ve Yurt: "MHP'ye kayyum atandı", YeniBirlik: "MHP'ye yargı müdahalesi", Milat: "MHP'ye kayyum-Teslim etmeyiz", Takvim: "MHP'ye Kayyum", Zaman: "MHP'yi kongreye Kayyum götürecek", Sabah: "Yargı kayyum atadı", Daily Sabah: "MHP leader walns of Gülenist tak over attemp as cort orders eraly congres" derken Pazar günü AKP'nin amiral gemisi Yeni Şafak: "Yine O senaryo... Kılıçdaroğlu'nu CHP'nin başına getirenler MHP'ye operasyon yapıyor. FETÖ operasyonu... Sermaye grupları... Uygun hakim..." başlıkları ile endişeye kapılmış: Akşam ise "Muhalifler erken seviniyor" başlığı ile AKP'nin MHP'deki değişime müsaade etmeyeceği yolunda yorumlar yapıyor. Her fırsatta MHP ve yöneticilerine küfür etmeyi vazife sayan Akit "MHP'ye kayyum paralelcileri sevindirdi" başlığını atmış. Kayyuma devredilen Zaman "MHP'de gözler Seçim Kurulunda" haberi ile seçim kurulunun kongre kararını iptal edeceği yolunda gönüllerinden geçeni yansıtıyor.

"Tilki" lakaplı Winston Churchill'in "Türkiye, Türklerin yönetemeyeceği kadar önemli bir ülkedir" sözünü hatırladım yukarıdaki manşetleri görüp, Bahçeli'ye destek veren köşebentleri okuyunca. Demek ki "MHP, 'de ülkücülerin yönetemeyeceği kadar önemli bir parti" tespitinde bulunmak zorunda kaldım. Öyle ya... MHP'nin seçilmiş 548 delegesi kongre istiyor ama MHP'nin kenarından bile geçmediği gibi her fırsatta MHP'yi taşlayanlar "kongre yapılmasın, Bahçeli kalsın" diyor. Eee haksız da sayılmazlar. Sırtlarını dayadıkları Saray'da Erdoğan'ı aylardır uyutmayan bir rapor var! "MHP 'de Genel Başkan ve yönetimin değişmesi durumunda oy veririm" diyenlerin oranı yüzde 28.7... Bu rakamın yüzde 12.8'i AKP'ye, yüzde 4.2'si CHP'ye oy verenler... Söz konusu araştırmanın detaylarını önümüzdeki günlerde okuyucularımızla paylaşacağım. Mevcut seçim sistemi ile tek başına iktidar olmak için yüzde 32 yetiyor. Nitekim 2003'te AKP böyle iktidar olmuştu. Dolayısı ile AKP yandaşlarının ve hatta CHP'ye çöreklenenlerin MHP'de değişimi istemeyişi çok doğal...

***

Gelelim şu paralel meselesine. AKP'nin paralel ile on yıldan fazla ittifak yapıp başta Türk ordusunu tasfiye gibi ortak icraatlarını unutmuş değiliz. Tamamen çıkar ilişkileri yüzünden gayrimeşru birliktelikler bugün boşanmış gibi görünüyorsa da yarın öbür gün yeniden bir araya gelmeyecekleri garanti değil. Kaldı ki okyanus ötesinde barıştırma çabalarından da haberdarız. AKP, paralelcilerin yüzde bir bile olmadığını anlayınca, her istediklerini vermeyince kavga çıktı. Paralelcilerin siyasi görüşü, partisi olmaz. Çıkarları vardır. CHP içerisinde önemli mesafe aldılar ama MHP gibi "millî ve yerli" olan camiada kendilerine yer bulmaları mümkün değildir. Bu satırların yazarının cemaat ve paralel yapı konusundaki tavrı nettir. Paralelin izini hissetsem muhalif olacağımı da cümle alem bilir. Asıl mesele paralelin altlarını oyduğunu bile bile ses çıkarmayanların bugün paralel karşıtıymış gibi davranmaları ki bu da hiç inandırıcı görünmüyor!..

  • Yorumlar 17
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları