MHP, TSK'ya karşı mı?

A+A-
Altemur KILIÇ

Seçimlerin hemen ertesi sabah, yorumlar, analizler başladı; “Neden böyle oldu?” diye ileriye-geriye doğru, analizler yapılıyor, günah keçileri aranıyor!

Bu neticenin, bazı sebepleri malûm. Ancak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in söylediği gibi, AKP’nin açık farkla kazanmasının rasyonel olmayan, mantıkla izah edilemeyecek bazı sebepleri var.

Seçmenlerin yarısının AKP’ye oy vermeleri, AKP’nin tüm geçmiş icraatını, teröre karşı mücadeledeki tutumunu ve AB uyduluğunu tasvip ettikleri ve AKP iktidarına, gelecek için her hususta ve bu hayati konularda “açık çek” verdiğini mi gösteriyor? Öyleyse, milyonlarca insanımızın, yürüyüşlerinde yükselen sesler nereye gitti! Bunlar, “mantıkla” izah edilemeyecek sorular! Dostum Oğuz Türkkan hatırlattı: Ya AKP’ye oy vermeyen yüzde 50’den fazla seçmen; onların hiç mi hükmü yok!

AKP’nin, beş yıldır iktidarda olmasının, devlet imkânlarını kullanmasının, dağıtılan kömür, erzak, oyuncak paketlerinin son gün, “ailenizde, oylarınızı partilere dağıtın” telefon mesajlarının da, muhakkak etkisi olmuştur. Benim bulunduğum ilçede, esnafa vergilerinin silineceği vaatlerinin de etkili olduğuna, bizzat tanık oldum! Ama gene de yetmez. Bu neticede salt mantıkla, izah edilemeyecek bazı faktörler, hatta yabancı parmağı ve parası vardır, diye düşünürüm. Siz de düşünün; hangi yabancılar şimdi bayram ediyor?

[B]Suçlu: e-muhtıra[/B]

Ve hangi dış ve iç güçler, TSK’dan rahatsızlar ve bu neticenin “bu tehlikeyi” önleyeceğini hesap ederler? Bunu da düşünün!

Bu neticeler üzerine, AKP’nin mutlak iktidar olmasıyla, “TSK’dan kurtulmak operasyonu” başlıyor! İlk adımı; bazı iddia ve dedikodularla, halkla Ordu arasına nifak sokmak, hatta bir takım pespaye, iğrenç dedikodularla, Ordunun ve Komutanların itibarını kırmak! Bu gayretlerin pis kokuları bir takım “sitelerden” ve dedikodu kanallarından gelmeye başladı.

AKP “zaferine” 27 Nisan, e-muhtırasının sebep olduğu iddia ediliyor. Bülent Arınç AKP “zaferini” , “Muhtıraya karşı halkın muhtırası” , Hasan Cemal de “Bu da milletin muhtırası” diye alkışladılar ve adeta meydan okudular. Bu çok tehlikeli bir zıtlaşmanın ilk işaretleri!

Fakat daha vahimi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, bu iddialara denk düşen şu sözleri: “İktidar partisinin kamuoyunda itibar kaybettiği son aylar içinde, Meclis iradesine yönelik dışarıdan yapılan dayatma ve zorlamaların toplumda kabul görmediği ve iktidar partisine hak etmediği bir desteği sağladığı anlaşılmaktadır” .

Bahçeli’nin “dışardan dayatma yapanlar” dedikleri, herhalde Genelkurmay ve Anayasa Mahkemesi... Sanki MHP, tek başına kazanacakmış da, Genelkurmayın bildirisi, bunu önlemiş!

Eski evham

Devlet Bahçeli’nin seçim kampanyasındaki performansını çok beğenmiştim. Nitekim Meclise 70 milletvekili ile girmesine bu gayretleri sebep oldu, diye düşünüyordum. Ama insaf etsin; gerek MHP’nin daha fazla oy almasına gerek CHP’nin gerilemesine, askerler mi sebep oldu?

Şimdi açıklamalıyım: Bahçeli çevresinde öteden beri bir faraziye bir “evham” vardır: “Ordu, kedisine rakip bir güç istemediği için, MHP’nin önünü kesmeye çalışır. ”

Bahçeli’nin son sözlerinden anlaşılıyor ki kendisi de Orduyu, MHP’ye rakip görüyor. Bunun “mefhumu muhalifinden” anlaşılan, “MHP, orduya rakip ve karşı!” Düşünülmesi bile abesten öte! Milliyetçilerle Ordu arasında nifak sokmak ve böylelikle, milletle ordu arasına şu sırada nifak sokmak ihanettir, AKP’nin ve yabancı güçlerin ekmeğine yağ sürmektir!

Fakat e-muhtıra konusunun, akıl almaz bir uzantısı var. Yayılmakta olan bir irini deşmek için yazmaya mecburum: “e-muhtıra sadece MHP’yi önlemek için değil, Türk ordusunun itibarını kırmak için ABD’nin etkisi altında verilmiş.”

Ve tam şu sırada, MHP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, DTP’li bağımsızlarla çatışma ortamı oluşturacak bir değerlendirme yapmalarının son derece yanlış olacağını söylemiş... Yani, âdeta DTP’ye bir buket atmış. Bahçeli’nin sözlerini birleştirince, önümüzdeki günlerde siyasette ilginç gelişmeler, oyunlar ve “birliktelikler” bekleyebileceğimiz tahmin edilebilir. Siyasi zemin her şeye müsait -komplolara da!-

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58