MHP'nin Çizik Kongresi

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

MHP kongresi ile ilgili bazı okuyucularımızla beraber kongrede oy vermeyip terk edenlerle neye oy verdiğini bilmeyen delegeler arayarak değiştirilen program ve tüzüğü sordular. Kibarca “ben delege değilim, kabul oyu verdiğiniz tüzük ve programı bana mı soruyorsunuz” desem de kolları sıvamak zorunda kaldım. MHP Genel Merkezine yakın bazı isimlerle parti muhabirlerini telefonla aradım. Edindiğim bilgiler son derece ilginç.
Her şeyden önce 1225 delegenin yüzde 70’inin il başkanı, belediye başkanı ve ilçe başkanlarından oluştuğunu teyit etmiş oldum. Kongre akşamı Bin 171 delegenin oy kullandığı açıklaması ise fiyasko. Meğerse kongrenin hazirun cetveli seçim kurulu tarafından imzalatılmamış. Genel merkez ötesinde delege kartları il başkanlarına verilirken. Kongreye çeşitli nedenlerle gelmeyenler yerine de imza atılmış. Ve böylece katılım yüksek gösterilmiş. 
Program ve tüzükte nelerin değiştiğinin peşine düşen il başkanlarına verilen cevap “kitapçık halinde bastırıp yollarız o zaman okursunuz” olmuş. Aldığım bilgilere göre bu cevabı verenlerin de hangi hükümlerin değiştiğinden haberi yokmuş.
Çankaya İlçe Seçim Kurulunda araştırma yaptım, itiraz süresinde kimse müracaat etmediği için yeniden sayım yapılmadığını dolayısıyla genel merkezin beyanını tutanağa geçirdiklerini ifade ettiler. MYK listesindeki çiziklerin tüzüğe göre hiçbir hükmü olmadığını söylediler. Bu arada  “hangi tüzük” sorumuz “partinin beyanı esastır” sözüyle havada kalmış oldu. Ancak listelerde 600’e yakın çizik olduğunu tespit ettik. Hatta salona girişi olaylı olan İstanbul delegelerinin 130’undan 60’ının boş oy attığını belirledik. Kongrede İstanbul son derece önemliydi.
Gelelim çiziklere... Çizik şampiyonu partide genel sekreter yardımcısı olmasına rağmen son 5-6 yıldır ikinci adamlık yapan ve kritik ilçelerle beraber illerin çoğunluğunda kongre divan başkanı olan Bülent Didinmez. Didinmez, 517 çizik yemesine rağmen bu defa Genel Başkan vekilliği olan Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına terfi etti. İkinci sırada genel muhasip İstanbul milletvekili Ümit Şafak var. Çizik operasyonunda toplu hareketten kaçınan Konya delegelerinin tavrı ile üçüncülüğü Faruk Bal almış. Görevi sonra eren Ali Işıklar’ın yanında Tunca Toskay, Metin Çobanoğlu, Osman Çakır, Mehmet Taytak, Cihan Paçacı da çizik yiyenler listesinde dereceye giriyor.
TBMM Grup Başkanvekilliği görevinde bulundukları için yeni MYK’ya alınmayan Oktay Vural ile Mehmet Şandır çizik işinden kurtulanlardan. Meral Akşener de meclis başkan vekili olduğu için yeni MYK’da yok ama Akşener’in çabalarıyla DYP’den gelen Celal Adan’ın çizilmeyerek en fazla oy alan olduğunu da vurgulamak gerekiyor.
MHP’nin yeni divanındaki değişiklikte en çok dikkati Deniz Bölükbaşı çekiyor. Bölükbaşı’nın kongre öncesindeki şikayetlerinin bitmediği yeni divandan pek de memnun kalmadığı kulislerde konuşulanlardan. Ortada program ve tüzük olmadığı için şimdilik açıklanmayan bir de GİK var. Bahçeli’nin kongre öncesi söz verdiği 40 kişiyi GİK adıyla (genel başkan istişare kurulu) önümüzdeki günlerde bir araya getireceği söyleniyor.
Son olarak 9 Kasımdan itibaren meydanlardayız iddiasına gelelim. Genel Merkez miting meydanlarına çıkmaktansa şimdilik sanal ortamlarda “hangi ilde miting yapalım” anketi yapıyor. İlk mitingi Diyarbakır’da yapalım görüşü açık ara önde. Havalar da soğudu malum grip furyası da var, yani bahane çok. Bekleyip göreceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları