MHP'nin unuttuğu Dilaver Cebeci'yi İBB anıyor

MHP'nin unuttuğu Dilaver Cebeci'yi İBB anıyor
Yıllardır MHP'nin seçim meydanlarında kullandığı Türkiyem şarkısının şairi Dilaver Cebeci, İstanbul Büyükşehir Belediyesi düzenleyeceği özel bir programla anılacak.

“Türkiyem’in Şairi Dilaver Cebeci’ye Saygı” adlı etkinlik, 27 Ekim Perşembe günü 13.00’te yapılacak. İBB Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan program, şair, radyo ve Tv programcısı Niyazi Gedik’in sesinden “Dilaver Cebeci’nin Hayatı” başlıklı kısa tanıtım filminin gösterimi ile başlayacak. Akabinde oturum başkanlığını İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer Vayni’nin yapacağı panel ile program devam edecek. Dilaver Cebeci’nin kızı olan yazar Nazlı Aspay Cebeci Sener, sanatçı Mustafa Yıldızdoğan, şair Yusuf Bilge Büyükboyacı ile yayıncı-yazar İbrahim Metin panele konuşmacı olarak katılacak. Panelistler, Cebeci’nin hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında katılımcıları bilgilendirecek. Program, halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek.

"Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi" mizahî tipini edebiyatımıza kazandıran şair: Dilaver Cebeci

Dilaver Cebeci, 1943 yılında Gümüşhane’de doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni 1970 yılında bitirdi. Aydın'da öğretmenlik ve halk eğitimi başkanlığı, İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsü'nde öğretim görevliliği, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda neşriyat uzmanlığı ile Üsküdar Kız Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde iktisat tarihi alanında yüksek lisans ve sosyoloji doktorası yaptı. Marmara Üniversitesi öğretim üyeliğinden emekli olan şairin ilk şiiri, 1965 yılında Defne dergisinde çıktı. Şiirleri, hikâyeleri, mensûreleri ve mizah yazıları; Devlet, Töre, Bozkurt, Türk Edebiyatı, Türk Yurdu, Güney Su, Ortadoğu, Hergün, Yeni Düşünce, Ayrıntılı Haber, Türkiye gibi dergi ve gazetelerde yayınlandı. Cebeci, Seyyah-ı Fakir Evliya Çelebi imzasıyla yazdığı yazılarında Türk sosyal hayatına 16. yüzyıl Osmanlı vatandaşı gibi bakarak bu hayatın Türk kültürüne yabancı yönlerini lâtif bir üslupla hicvetti. Edebiyatımızda uzun ve hikâyemsi mensûre türünü denedi ve bu denemelerinde millî romantizmi vermeye çalıştı. Şair, 2008 yılında vefat etti.

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş