Millet İttifakı’nın protokolü

Millet İttifakı’nın protokolü
CHP, İYİ Parti, Saadet ve DP’nin bir araya gelmesiyle kurulan Millet İttifakı’nın protokolü ilk kez Yeniçağ’da...

24 Haziran baskın erken seçimleri sonrasında başlayan ittifak süreçlerinde kritik bir gelişme yaşandı.

Cumhur İttifakı’nın resmiyete dökülmesinden sonra 4 muhalefet partisi, ittifak kararı aldı.

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti’den oluşan “Millet İttifakı”nın protokolü Yeniçağ ulaştı.

İttifak manifestosunda demokrasi ve adalet vurgusu dikkat çekerken, kuvvetler ayrılığının yeniden temin edileceği belirtildi. 4 ana madde üzerine kurgulanan bildiride Millet İttifakı’nın vaatleri de sıralandı.

İşte ilk kez Yeniçağ tarafından yayınlanan “Millet İttifakı”nın bildirisi:

“Farklı yaşam tarzı ve siyasal görüşü olan toplumsal kesimlerin demokratik ilkeler etrafında sağlayacakları uzlaşma, milletimizin ihtiyacı olan barış, huzur ve istikrarın ön şartıdır. Çünkü demokrasilerde “seçim kanunu kanunların anasıdır” ve esasında bir uzlaşma rejimi olan demokrasinin en temel taşıdır.

Partiler ve seçim kanunlarında yapılan yeni düzenlemeler milli iradenin tecellisini engellemek üzerine kurulmuş tuzak ve hilelerle doludur. Demokrasi mücadelesinde millet iradesinin önündeki bu tuzakları ortadan kaldırmak demokrasiye inanmış siyasi partilerin ilk ve temel görevidir.

Bu işbirliğinin temel amacı tuzak ve hileleri aşıp milli iradenin tecellisini sağlayarak, mutlak kuvvetler ayrılığına dayalı güçlü meclisin olduğu, güçlü bir Türkiye’yi yaratmaktır.

Bu iddia ve amaçla bir araya geldik ve milletvekilleri seçimi için bir işbirliği kararı verdik ve ittifak kurduk. Bu ittifakımızın adı MİLLET İTTİFAKI’dır.

Ayrıca ifade etmek isteriz ki, Millet İttifakı’nın içinde yer alan biz dört siyasi parti olarak, şüphesiz sorunlara farklı çözüm yollarımızı ve farklı dünya görüşlerimizi muhafaza ediyoruz.

Bizler, bugün ülkemizin içinde bulunduğu zor koşulların farkında olarak yüce Milletimizin huzurunda, tüm vatandaşlarımızın şahitliğinde;

Toplumsal ayrışma ve kutuplaşmaya son verme, halkımızın özlediği huzur, kardeşlik ve güven ortamı içinde adil ve güvenli bir seçim yapılmasını sağlama,

Ülkemiz siyasal sistemini bir an önce normalleştirme, rekabetçi demokratik siyasal zemini, tüm lazımeleri ile tekrar inşa etme,

Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlama,

Başta ifade ve basın özgürlüğü olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerin hakkıyla kullanılmasını sağlama, ilkelerini hayata geçirmek üzere bir seçim işbirliği için bir araya geldik.

Farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, İyi Parti ve Saadet Partisi olarak, 24 Haziran 2018 günü yapılacak 27. Dönem Milletvekili Seçimine “MİLLET İTTİFAKI” adı altında birlikte katılmayı kararlaştırdığımızı Aziz Milletimize saygıyla duyururuz.”

PROTOKOL YSK'YA SUNULDU

Millet İttifak protokolü Yüksek Seçim Kurulu’na verildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP, Saadet Partisi ve İyi Parti’nin üçlü ittifak kurduğunu açıkladı. Demokrat Parti ise adaylarını İYİ Parti listesinden gösterecek.

ittifak.jpg

Tezcan YSK’de yaptığı açıklamada, “Bu partiler seçim işbirliği yapma konusunda ortak karar almışlardır. Demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak için seçim işbirliği kararı almışlardır” dedi.

 

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş