Milletvekili Kadir Tıngıroğlu'nun başına gelenler

A+A-
Behiç KILIÇ

Haber sitelerine bakarken gözüme takıldı, bir milletvekilinin hastanede doktor dövdüğünü yazıyordu... Sözü edilen  “dayakçı”  vekil Ak Parti Sinop Milletvekili Kadir Tıngıroğlu...
Kendisini eskiden beri tanırım...
Kadir Bey ve  “doktora dayak atmak?!” asla örtüşecek konu değil...
Eminim bu haber sakat...
Kadir Tıngıroğlu genç bir hukukçudur, çevresi kendisini öncelikle bu kimliği ile tanır... Ama en önemli özelliği insanlarla kurduğu yakın ilişkiler, beyefendi tavrı, herkesin yardımına koşan, bunu samimiyetle yapan insancıl tarafı...
Başbakan Erdoğan’ın istekleri doğrultusunda siyasete girmiş taze bir siyasetçidir.. Ama genç yaşına rağmen önemli bir avukattır ve mensubu olduğu siyasi partiden çok farklı düşüncedeki insanlardan da takdir gören bir çevrenin sahibidir..
Aydın, demokrat, sabırlı saygılı, eğitimli bir kişidir..
Habere göre bu kişi ne yapmış?..
Hastanede doktor dövmüş!..


Vur ve dinleme!..
Matbuata göre durum şöyle;
 “Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalbine pil takılan Satı Tıngıroğlu’nu oğlu, AKP Sinop Milletvekili Kadir Tıngıroğlu, ekokardiyografi çekilmek üzere laboratuvara götürdü. Eko odasındaki Hemşire Gülseren Aydın, ” Burasının hijyenik olması gerekiyor. Beyefendi lütfen sizi dışarı alalım” dedi. Tıngıroğlu ise “Dışarı çıkmayacağım” diyerek içerde kalmakta ısrar edince tartışma çıktı.
Sesleri duyan Dr. Kürşat Tigen de ” Beyefendi, burası hijyenik olmalı. Bunun için dışarı çıkmanız gerekiyor “ deyince Milletvekili Tıngıroğlu, ” Sen kimsin lan “ diye cevap verdi. Doktorun, ” Ben doktorum. Ekokardiyografiyi ben çekeceğim. Sizi dışarı alalım, işimiz bitince hastanızı çıkarırsınız “ dedi. Tıngıroğlu’nun, doktora ” Sen kimsin. Ben milletvekiliyim. Sen çık dışarı. Hayvan herifler, eşşoğlu eşekler, terbiyesizler, sen adam mısın “ diye hakaret ettiği iddia edildi.”
Haberin matbuatta yer alış biçimi böyle.. Şimdi satır satır irdeleyelim..
Hemşire, milletvekili olduğunu bilmediği, Kadir Tıngıroğlu’na şöyle diyor..
“Burasının hijyenik olması gerekiyor. Beyefendi lütfen sizi dışarı alalım.”  Malumunuz devlet hastanelerinde personel vatandaş hep böyle çok saygılı ve ölçülüdür..! Tıngıroğlu ise ne yapıyor?  “Dışarı çıkmayacağım”  diyerek içeride kalmakta ısrar ediyor.. Yani, hukuk eğitimli, iyi yetişmiş üstelik toplumun üst katmanlarında oturup kalkmasını bilen bir kişi, kendi babasının durumunu da zora sokacak şekilde  “zorluğa” başvuruyor!..
Seslere yan odadan doktor geliyor, sıradan bir hasta yakını olarak gördüğü(vekil olduğunu bilmeden) Kadir Tıngıroğlu’na  “Beyefendi burası hijyenik olmalı lütfen dışarı çıkın” diye gene devlet hastanelerinde görülen hasta-doktor nezaketi(!) çerçevesinde yaklaşıyor.. Ama o hukuk adamı milletvekili kendisine “Sen çık dışarı eşşoğlu eşek!.” Diyor...
El insaf, bu haberi, yazana..!
Belli işte, hastane personeli, yakayı sıyırmak için böyle ifade veriyor ve matbuat bu tezgaha ortak oluyor!..

 

İşin aslı...
Haberi okuyunca Kadir Tıngıroğlu’nu aradım.. O sakin, ama üzgün ses tonundan dinlediğimi anlatayım izninizle..
“Üstüm başım paramparça, hastane fedailerini üzerime saldırttılar, gömleğim yırtıldı, kan içinde kaldım.. Canımı kurtarmak için son anda milletvekili olduğumu söylemek zorunda kaldım.”
Kimliğini duyunca saldırıyı kesmişler korkudan!..
Olayı anlatıyor...
“Babamı hasta kabul odasına aldım.. Hemşire içeri geldiğim için kızdı.. Ben kendisine babamı yatağa yatırmaya geldim, sen söyledin ya dedim, defol!” diye bağırdı. “Seslere doktor geldi, ne olduğunu anlayamadım bana (Ulan hayvan herif, çık dışarı) diye bağırdı..”
Sonra..? Sonra hastane korumaları da, laborantlar falan devreye giriyor, hep beraber Kadir Tıngıroğlu araya alınıyor..
Doğru taraf budur.. Yani olayın daha doğru tarafını  “hasta yakını” Kadir Tıngıroğlu’nun mağduriyeti temsil eder.. Çünkü o sırada orada Kadir Tıngıroğlu milletvekili kimliği ile tanınmıyordu ve sıradan bir vatandaş muamelesi görüyordu.. Yer, mekan da devlet hastanesidir...
Peki haber neden böyle?!.
Eee milletvekiline infaz var, milletvekili üzerinden göstermelik muhalefet etme fırsatı var!.. Hem suret-i haktan görüneceksin, bu arada dolaylı olarak Başbakan’a da gönderme yapmış olacaksın!. Olay budur..
Sonuçta devlet hastanesine sıradan bir vatandaş gibi giden vekil, vekillik unvanını kullanana kadar vatandaş muamelesi görmüştür..

Yazarın Diğer Yazıları