Milletvekilleri özlük haklarına kavuştu

Milletvekilleri özlük haklarına kavuştu
2018 genel seçimlerinin üzerinden iki yıl geçtiği için Meclis’teki milletvekillilerinin özlük haklarına kavuştuğu belirtildi.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinin ardından iki yıl geçti ve TBMM’deki milletvekillileri özlük haklarına kavuştu.

Milletvekillerinin de emeklilik için yerine getirmesi gereken şartlar var ve dolayısıyla 2 yıl görev yapan her milletvekili emekli aylığına hak kazanmıyor. Ancak 2 yıl görevde kalmak milletvekillerinin milletvekili statüsünden emekli olması için gerekli yeterli olabilir. Bunun için, milletvekillerinin yaş ve hizmet gereklerini de yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlar uygulandığında TBMM’deki vekilleri, milletvekili statüsünde emekli oluyor.

MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI KAÇ TL

Milletvekili maaşları statü olarak en yüksek seviyede devlet memuru kategorisinde yer alıyor. Buna göre; Başbakanlık Müsteşarı ile aynı düzeyde maaş alan milletvekillerine her 3 ayda birer aylık ikramiye de ayrıca veriliyor.

2020 yılında milletvekili maaşları 25 bin TL olarak ödeniyor. Emekli milletvekillerinin maaşı ise 13 bin 410 TL’dir. Bakan maaşı ise, 17 bin 500 TL olarak ödeniyor.

MİLLETVEKİLİ ÖZLÜK HAKLARI

Milletvekilleri almış oldukları vekil maaşının yanında bir çok yardımdan da faydalanabiliyorlar. İşte bu özlük hakları:

- Vefat etmiş olan milletvekili yakınlarına 12 ay yardım ödenmektedir. 

- Yurtiçi ve yurt dışında görev yapan milletvekilleri almış oldukları maaşlarının yanında yolluk ve yevmiye almaktadırlar.

- Milletvekili görev yaptığı süre boyunca kırmızı pasaport hakkına sahiptir.

- Kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı sosyal tesislerden ve konuk evlerinden hiçbir ücret ödemeden faydalanabilmektedirler.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş