Milli düşüncenin merkezleri ve taşıyıcıları -2-

A+A-
Ümit ÖZDAĞ

Bugün düşünce kuruluşlarından değil, millî çizgide yayın yapan, Türk milliyetçiliğini gündemde tutan, yaşatan, geliştiren süreli yayın organlarından bahsedeceğiz. Aşağıda sayacağımız dergilerin hepsi çok büyük emek, çalışma ve zamanın ürünü olmalarına rağmen gereken ilgiyi görmüyorlar. Hepsi çok zor maddi koşullarda çıkıyorlar. Hiç birisinin arkasında büyük mali kaynaklar veya reklam gelirleri yok. Aksine baskı altındalar. Yayın hayatından atılmak isteniyorlar. Buna rağmen direniyorlar. Her ay sanki yeniden kuruluyorlar.
Milli düşüncenin bir diğer önemli merkezini Ankara’da aylık olarak çıkan “2023 Dergisi” temsil ediyor. 2023 Dergisi bir düşünce kuruluşu değil, ancak bir düşünce merkezi gibi 10 yıldan bu yana çalışıyor. Her ay üstün bir görsel malzeme ve derin analizler ile donanmış olarak çıkan dergi, her sayısında güncel ve önemli bir özel konuyu ele alıyor. Dergiyi bütün kitapçılarda bulmak mümkün, çünkü genel dağıtıma giriyor. 2023 Dergisini Kazım Ütük ve Ragıp Vural ilk günden bu yana sürükleyen ve şekillendiren iki genç Türk milliyetçisi aydın. Dergiye internet üzerinden www.2023.gen.tr adresinden ulaşabilirsiniz. İyi bir iş yaparak dergiye abone olun. Okuyun ve okutun.
Bir diğer çok önemli dergi 3 aylık Turan dergisi. İstanbul’da Doğu Kütüphanesi tarafından çıkarılıyor. Başında, konu uzmanı çevrelerde uluslararası bir tanınılırlığı olan Erol Cihangir var. Turan dergisi akademik ve fikri düzeyi en yüksek dergilerin içinde değil, önünde bir dergi. Gerek içerik gerek mizanpaj açısından büyük bir itina ile hazırlanıyor. Böyle bir derginin çıkması dahi Türk milliyetçisi aydınlar için kıvanç kaynağı olmalı. Ne yazık ki, Turan dergisi çok dar bir alanda tanınıyor. Oysa her Türk milliyetçisi aydının kütüphanesinde olması gereken bir çalışma. Kısa bir süre yayını durdurduktan sonra tekrar çıkmaya başladı. 14. sayısı yeni çıkan dergiye ve derginin diğer ürünlerine www.turandergisi.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Türk milliyetçiliğinin sesi dendiği zaman önemli yayınlardan birisi ideolojik/tarihsel olarak en önemlisi muhakkak ki Türk Yurdu dergisidir. Türk Ocakları’nın kuruluşunun 100. Yılı münasebeti ile bu derginin bu yıl her sayısı dergi gibi değil, kitap gibi çıkıyor. Büyük boy 350 sayfa. Dergi için makalelerin toplanmasına iki sene önce başlandı. Ve bütün temel konuları ele alacak bir yaklaşım benimsendi. Derginin yıllardan bu yana yayınlarını üstün bir vazife anlayışı ile Prof. Dr. Çağatay Özdemir yönetiyor. Peki, Türk Yurdu dergisi sahip olduğu büyük tarihsel değer, ideolojik önem ve fikri üstün içeriğe rağmen Türk milliyetçisi aydınlar tarafından yeterince okunuyor mu? Ne yazık ki buna evet cevabını vermek çok zor.
Üzerinde durulması gereken bir diğer dergi Ankara’da yayınlanan 3 aylık Turkuaz dergisi. Her sayısı 300 sayfaya yakın olan dergi Prof. Dr. Semih Yalçın’ın yönetiminde çıkıyor. Her sayıda özel bir konu üzerinde yoğunlaşan dergiyi değişik üniversitelerden akademisyenlerin katkıları oluşturuyor. Turkuaz çok kaliteli ve fikri düzeyi yüksek bir dergi. Ancak Turkuaz dergisi henüz yeterince etkili bir dağıtım ağı içerisinde değil. Bir süre önce genel dağıtımda bulunan dergiyi artık genel dağıtımda görmek mümkün değil. İnternette ise yok. Ancak bir şekilde bulunması ve kütüphanede olması gereken bir çalışma.
YOM Dergisi küçük amatör bir çalışma. İlk elinize aldığınızda böyle bir dergi var mıymış diyorsunuz. Derginin alt başlığı Türk Dünyası Kültür Dergisi. Dergi satılmıyor. İlk altı sayısı Bakü’de çıkan dergi son yıllarda istanbul’da devam ediyor yayınına. Dergi, Türkçe, ve Türk lehçelerinde yayın yapıyor. Yayın kurulunda da Prof. Dr. Fethi Gedikli, Dr. Yusuf Gedikli ve diğer önemli akademisyen isimler var. YOM Dergisi hakemli bir dergi. Sadece 500 adet basılıyor. Dergi satılmıyor, fakat önemli kütüphanelere dağıtılıyor. Ülkücülük ne derseniz YOM dergisi gibi bir dergi çıkarmaktır derim. 0212,519,94,83 numaradan ulaşabilirsiniz. Onlar satmasa da siz telefon edip birkaç tane alabilirsiniz. Böylece bu derginin gelecek sayısının çıkmasına katkınız olabilir.
21. Yüzyıl Dergisi aylık bir uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisi. Türkiye ve Türk Dünyasının menfaatleri açısından 21. Yüzyılda dünyayı inceliyor. Hem 21. Yüzyıl Enstitüsü’nden araştırmacılar hem Türk Dünyası dahil olmak üzere değişik üniversitelerden akademisyenler ve araştırmacılar dergiye katkıda bulunuyorlar. Dünyayı anlamadan Türkiye’nin ve Türk Dünyasının menfaatlerini ve Türkiye’ye ve Türk Dünyasına yönelik tehditleri anlamak mümkün değil. 21. Yüzyıl Dergisi bu konuda ileriyi gösteren bir fener niteliği taşıyor. Dergiye İstanbul ve Ankara’daki kitapçılarda ulaşmak mümkün. Ayrıca 21. Yüzyıl Enstitüsü’nden de abone olunabilir.
 Yarın milli düşüncenin taşıyıcısı yayın evlerini ele alacağım.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları