Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a istifa çağrısı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a istifa çağrısı
CHP Mersin Milletvekili Başarır, Meclis'e sunduğu soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a "İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?" diye sordu.

CHP’li Ali Mahir Başarır Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergesinde, “Bakanlığınız döneminde yapılan böyle sorumsuzca davranış gereği kendinizi de sorumlu hissedip istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Başarır , Milli Eitim Bakanlığı’nın adeta yolgeçen hanına dönüştüğünü belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı’na, içerisinde 15 Temmuz ve Cumhurbaşkanı ifadeleri olan her dilekçe, araştırma ve inceleme yapılmadan işleme konulmakta mıdır?” sorusunun da yanıtlanmasını istedi.

Başarır'ın soru önergesi şöyle:

“Mektepli Gazete adlı eğitim haberleri yapan internet sitesinde, Mehmet Sarıaslan adlı bir vatandaşın, 27.12.2018 tarihinde  Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Reha Denemeç’ten yazılı bir talepte bulunduğu ve kendisini Anayasa Demokrasi Hukuk Konseyi’nin Yüksek İstişare Konsey Başkanı olarak tanıttığı haberi yer almıştır.

Sarıaslan’ın söz konusu dilekçesinde, 20 Ocak 2019’dan 31 Aralık 2023’e kadar her hafta belli periyodlarla Bakanlığın tüm il ve ilçelerdeki konferans salonlarının kendisine tahsis edilmesini, burada düzenleyeceği seminerlerin amacı olarak da;

– Gençleri gittikçe yaygınlaşan uyuşturucu batağı konusunda doğru bilgilendirmek. Gençleri bu batağa çekmek isteyen ‘dış mihraklar ve onların yerli maşalarını’ gençlere anlatmak,

-Kadına şiddetin yanlışlığı konusunda gençleri bilgilendirmek ve kadınların istihdama katılmasının önemini öğretmek,

-Sayın Demokrasi Kahramanı, 15 Temmuz Kurtuluş Savaşı Başkomutanı, YİĞİT LİDER SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ve Ak Partinin 17 yıllık hükümetleri süresince başarılı icraatlarını, projelerini, eserlerini tanıtmak olarak belirtmiştir.

Sarıaslan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı’na hitaben vermiş olduğu dilekçesinde, ayrıca   ‘İşbirliği içinde olunacak kurumlar’ı “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlıklar, Rektörlükler, 81 ilin valilik makamları, 81 ilin belediye başkanlıkları, AFAD Başkanlığı, İş, sanat ve spor dünyası, Kaymakamlıklar, ticaret odaları, memur dernekleri, sanayi odaları, il dernekleri, medya kuruluşları, Kızılay, TOBB, MÜSİAD, TÜSİAD, sendikalar”  olarak yazmıştır.

Sarıaslan’ın vermiş olduğu dilekçeye istinaden, Bakanlık hiçbir araştırma ve inceleme gereği duymadan, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 7 Ocak 2017 tarihinde, 81 ilin MEB müdürlerine gönderilmek üzere resmi bir talimat yollamıştır. Bizzat Genel Müdür İsmet Çolak’ın imzasını taşıyan talimatta, MEB’e bağlı tüm konferans salonlarının söz konusu STK’ya tahsis edilmesi emredilmiştir.

Ancak konuya ilişkin Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı’nın yaptığı inceleme sonucunda,  aynı zamanda kendisini Pasifik Enerji Proje Danışmanlık Merkezi adlı firmanın Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanıtan Mehmet Sarıaslan’ın Anayasa Demokrasi Hukuk Konseyi adlı kuruluşun başkanı olmadığı ve böyle bir kuruluşun da olmadığı bilgilerine ulaşmıştır.

Sonuç olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın adeta yolgeçen hanına dönüştüğü ve liyakat sahibi insanlar tarafından idare edilmediği açıkça ortadadır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi;

Mehmet Sarıaslan adlı vatandaşın, gerçekle hiçbir ilgisi olmayan vermiş olduğu dilekçeyi incelemeden, araştırmadan, sorumsuzca işleme koyan tüm sorumlular hakkında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları ne olmuştur? Başlatılmadıysa gerekçeleri nelerdir?

Sizce, Milli Eğitim Bakanlığı’nın adeta yolgeçen hanına dönüşmesinin gerekçeleri nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı’na, içerisinde 15 Temmuz ve Cumhurbaşkanı ifadeleri olan her dilekçe, araştırma ve inceleme yapılmadan işleme konulmakta mıdır?

Buna benzer Bakanlığınıza yöneltilen dilekçelerin işleme alınıp alınmadığı konusunda herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmamışsa sonuçları ne olmuştur? Yapılmamış ise böyle bir araştırma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Bakanlığınız döneminde yapılan böyle sorumsuzca davranış gereği kendinizi de sorumlu hissedip istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

 

cevap-duzeltme.jpeg

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.