Beyaz Saray: ABD ve Türkiye, Kabil Havalimanı konusunda mutabakata vardı

Beyaz Saray, Erdoğan-Biden görüşmesinde iki ülkenin Kabil Havalimanı konusunda genel bir mutabakata vardığını ve Biden'ın bu sürece destek vereceğini belirtti

Haber Giriş: 18 Haziran 2021 Cuma - 01:21
Son Güncelleme: 18 Haziran 2021 Cuma - 01:22
Takip Et
Beyaz Saray: ABD ve Türkiye, Kabil Havalimanı konusunda mutabakata vardı
+
Aa
-

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın NATO Zirvesi'nde yaptıkları görüşmede, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında Kabil Havaalanı’nın güvenliğinin sağlanmasında Türkiye'nin öncü rol üstlenmesi konusunda anlaştıklarını söyledi.

Sullivan yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'daki Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanması konusunda belirli desteğe ihtiyaç duyacağını belirtti ve Başkan Biden desteğin geleceğini taahhüt etti. Erdoğan bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.Ve ikisi, ekiplerine sadece son detayları çözmeleri için görev verdi" dedi.

Sullivan, Taliban'ın Türkiye'nin Afganistan'daki rolü hakkında kamuoyuna söylediklerinin şu anda devam etmekte olan çabaları engellememesi gerektiğini ifade etti.

Gazetecilere verdiği brifingde Sullivan, NATO Zirvesi'nde S-400 meselesiyle ilgili bir çözüm olmadığını ancak diyalogun devam edeceğini de söyledi.