Yeni Çağ Gazetesi

Xiaomi'nin neden kara listeye alındığı belli oldu

Amerika Birleşik Devletleri'nin, Çin merkezli teknoloji şirketi Xiaomi'yi neden kara listeye aldığı ortaya çıktı. ABD Savunma Bakanlığının belgeleri, Xiaomi'nin, kurucusu ve Üst Yöneticisi Lei Jun'a Çin devletine yaptığı hizmetlerden dolayı verilen ödül nedeniyle "ordu bağlantılı şirketler" listesine alındığını ortaya koydu.

6.03.2021 11:47:00

Xiaomi'nin neden kara listeye alındığı belli oldu

AA'da yer alan habere göre, ABD, Çinli Xiaomi'yi kurucusuna verilen ödül nedeniyle kara listeye aldı. Söz konusu karar, ABD Savunma Bakanlığının belgeleri sonrası alındı.

ÖDÜL NEDENİYLE KARA LİSTEYE GİRDİ

Bakanlığın mahkemeye sunduğu belgelerde, Jun'a 2019'da Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından verilen ödül ile şirketin 5G ve yapay zeka gibi ileri teknolojilere yönelik yatırım planları, "ordu bağlantılı şirketler" listesine eklenmesinin nedenleri olarak gösterildi.

ABD Savunma Bakanlığı, 14 Ocak'ta, aralarında Çin'in en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi'nin de bulunduğu 9 firmayı "ordu bağlantılı şirketler" listesine eklemişti.

Söz konusu tanımlama ile ABD vatandaşlarının listedeki şirketlere yatırım yapması engellenirken, Xiaomi listeden çıkarılmak için ABD Savunma Bakanlığından davacı olmuştu.