Yeni Çağ Gazetesi

"ÇILGIN PROJE" DEĞİL ZENGİNLER İÇİN RANT PROJESİ -2-

06 Nisan 2021 Salı 00:00

Sevgili okuyucularım, rant projesinden arazi sahiplenen isimlere devam ediyorum...
Adı: Nagi Binshakh
Binsheikh İnşaat Turizm ve Dış Ticaret Limited Şirketi. Bu şirket 9 Şubat 2018 yılında 200 bin TL sermaye ile Seyhan Yılmaz ve Yemen Uyruklu Suudi Arabistan Cidde'de yaşayan Waled Naji Saleh Bın-Sheıkh tarafından kurulmuş. Sonrasında Seyhan Yılmaz hisselerini Suudi Arabistan uyruklu Saleh Nagi Binshakh'a devretmiş. Bu şirket 2018'de 200 bin liraya kurulmasına rağmen toplamda 19 bin metrekare arazi almış.

Adı: Ahmad Nasser Alswaidan
CANALHILL Gayrimenkul A.Ş.'nin sahibi. Şirket diğerleri gibi 2018 yılında 1 milyon sermaye ile kurulmuş. Kurucusu Suudi Arabistan uyruklu. Kanal güzergahından 21 bin 688 metrekare araziyi sahiplenmiş.

Adı: Masood Gheyath Mohammad Gyeyath
Datum Turkey İnş.A.Ş.'nin kurucusu. 1 Kasım 2017 tarihinde 1 milyon sermaye ile kuruluyor. Kurucusu Dubai'de yaşayan Birleşik Arap Emirlik uyruklu. Yaklaşık 30 bin metrekare araziye sahip.

Adı: Ahmed Humaid Matar Altayer
Noora Gayrimenkul Turizm İnşaat ve Ticaret A.Ş.'nin sahibi. 14 Temmuz 2017 tarihinde kurulmuş. Dubai'de yaşıyor ve Birleşik Arap Emirlik uyruklu. 1 milyon TL sermaye ile kurulan bu şirket Arnavutköy'de 2015 yılında 79 bin 81 metrekare (2 tapu) sahibi oluyor.
İşin ilginci SHURAK, CANALHILL, DATUM ve NOORA adlı firmaların Ticaret Sicil Gazetelerindeki adresleri Ziya Gökalp Mahallesi, Karacaoğlan sokak... Yani hepsi aynı adreste kurulmuş gözüküyor.
Hepsinin yer aldığı adres Ağaoğlu My World Europe… Muhtemelen bir iş merkezi olsa gerek!

Adı: Bandar Abdulmohsen Alknaway
HAYA Gayrimenkul İnş. ve Dış. Tic. Ltd. Şti.'nin kurucusu. 11 Kasım 2015 tarihinde 50 bin Türk lirası sermaye ile Hatip Alpöz ile birlikte bu şirketi kuruyor. Hatip Alpöz, Florya'daki Hatay Sofrasını işleten Mardinli iş insanı. Bu firma toplam 33 bin metrekare arazi almış.
Buraya kadar yazmış olduğum yabancı firmalardan Shurak Al Ajdad Gayrımenkul, Sulaiman Al Muhaidib ve Noora Gayrimenkul değerli büyüğüm Çiğdem Toker tarafından daha önce yazılmıştı. Ancak dahası var

Adı: Mustafa Tıraş
Haznedar-Özel Kolej Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Babası Hasan ve annesi Zehra için kurmuş olduğu "Hasan Zehra Tıraş Vakfı" bulunmakta. Bu vakıf ile birlikte Afrika ülkelerinde su kuyuları açıyor. Ülke içinde de yardım faaliyetleri düzenleniyormuş. 2013-2014-2015 yıllarında 3 tapu yaklaşık 500 bin metrekare araziye sahip gözüküyor.

Adı: Erol Tabanca
Polimeks İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı. Diğer ortaklar Cem Siyahi ve Abdullah Gözener. Türkmenistan'a iş yapıyorlar.
Bu firmanın ismi daha önce haberlerde çokça yer aldı. Akşam gazetesinden Ufuk Türkyılmaz'ın haberine göre; Bir ihbar üzerine Türkmenistan uçağını durduran gümrük görevlileri 'lavabo' beyan edilen konteynerlerde 1.3 ton altın ele geçirdi.
Altınların göndericisi ise Polimeks İnşaat olduğu ortaya çıktı. Meğer İran ambargosunu delmek için yapılmış. Şirket bu durumu ise "Yaşanan olay, ihraç işlemleri sırasında sehven yapılan zamanlama ve prosedürel hatanın yetkililere anlatılamamasından kaynaklı bir durumdur" diyerek açıklamış ve ortada bir kaçakçılık olmadığını savunmuş.
Capital 500 Türkiye'nin en büyük 500 özel şirketi araştırmasında, 30'uncu sırada yer alıyorlar.
İşte söz konusu bu firma Kanal İstanbul'da 14 tapu ile 249 bin 780 metrekare arazinin de sahibi.
Devam edelim…

Adı: Süleyman Çetinsaya
Artaş İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı. 1995 yılında Bakırköy Carousel alışveriş merkezinin inşaatını tamamladı ve yüzde 28 hissedarı oldu. Avrupa konutları, Vadi İstanbul, Tema İstanbul'u yapan şirket. Bank Asya kurucularından. FETÖ'nün iş adamlarının çatı örgütlenmesi olan TUSKON'un yönetim kurulu üyesi. FETÖ'nün ilk iş insanları derneği olan, kapatılan İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD)'nin de kurucusu.
Arnavutköy'de 2013 ve sonrasında 10 tapu olmak üzere 578 bin metrekare arazinin de sahibi. Yani Kanal İstanbul'un ihya edeceği isimlerin başında adı, FETÖ ile yan yana olan Çetinsaya da bulunuyor.
Bitmiyor.
Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi de 3 parselde 130 bin 122 metrekare alana sahipler. Şirketi yine Süleyman Çetinsaya'nın da içinde yer aldığı Çetinsaya mensubu kişiler kuruyor. Yani toplamda 700 dönümden fazla Kanal İstanbul arazisine sahipler.

(Son bölüm yarın)

***

ARTAŞ İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş. AVRUPAKENT GAYRİMENKUL GELİŞTİRME A.Ş.’DEN AÇIKLAMA

06.04.2021 tarihinde Yeniçağ Gazetesinde ve yenicaggazetesi.com.tr internet sitesinde “Çılgın proje”değil zenginler için rant projesi -2-” başlığıyla yayımlanan yazıları öğrenmiş bulunmaktayız.

Türkiye’de faaliyet gösterdiği başta inşaat sektörü olmak üzere birçok ticari yatırımlarıyla sektörde önde gelen, tanınmış ve basiretli iş adamlarından biri olan müvekkilim hakkında yazılan tekzibe konu yazı tamamen asılsız, mesnetsiz, kamuoyu nezdinde yanlış algı yaratıcı, şahsının ve ailesinin ticari itibarını zedeleyici ve kişilik haklarını ihlal eder mahiyette olup, maddi gerçeklik ile hiçbir suretle bağdaşmamaktadır.

Bu nedenle Yeniçağ Gazetesinde ve yenicaggazetesi.com.tr internet sitesinde yer alan yazılar gerçekler araştırılmadan, müvekkilimin bilgisine başvurulmadan ve kaynak gösterilmeden yazılmış olup, hiçbir gerçekliği olmayan tekzibe konu bu yazıların müvekkilimin şahsının ve ailesinin ticari itibarını ağır şekilde zedeleyici mahiyette olduğu aşikârdır. Atfedilen suçlamalarla ilgili müvekkilimin ve müvekkilimin sahibi olduğu şirketlerin hiçbir ilişkisi olmamıştır.

Gerçekler araştırılmadan ve/veya bilgimize başvurulmadan yapılan haberlere itibar edilmemesini, haberi yapan kurum/lar hakkında yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna saygı ile sunarız.

SÜLEYMAN ÇETİNSAYA

ARTAŞ İNŞAAT SAN. VE TİC. A.Ş.

AVRUPAKENT GAYRİMENKUL GELİŞTİRME A.Ş.

VEKİLİ

AV. BİLGENUR GÜLKOPARAN

                       

Yazarın Diğer Yazıları

21 Nisan 2021 Çarşamba 00:00

İl Özel İdareleri ne iş yapar?

19 Nisan 2021 Pazartesi 00:00

Ahmet Altan başlangıçtır

17 Nisan 2021 Cumartesi 00:00

100 at nerede

14 Nisan 2021 Çarşamba 00:00

Bir ilçeyi karıştıran fatura skandalı

10 Nisan 2021 Cumartesi 00:00

Amiraller bildirisinde görülmeyen taraf