DSÖ uyardı: Baskın tür olmaya başladı

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip korona virüste baskın türün Hindistan'da görülen Delta varyantı olduğunu ve yeni vakalarda sıklıkla rastlanıldığı açıklandı.

Haber Giriş: 19 Haziran 2021 Cumartesi - 11:26
Son Güncelleme: 20 Haziran 2021 Pazar - 14:06
Takip Et
DSÖ uyardı: Baskın tür olmaya başladı
+
Aa
-

NTV'de yer alan habere göre, yeni tip korona virüs salgınında aşılama çalışmaları bir yandan devam ederken, varyantların yayılımı vakaların artmasını etkiliyor.

BASKIN TÜR: DELTA

Dünya Sağlık Örgütü, ilk olarak Hindistan'da görülen Delta varyantının küresel olarak virüsün baskın türü olmaya başladığını ve bu varyantın, ilk kez İngiltere'de görülen Alfa varyantına göre yüzde 65 daha bulaşıcı olduğu bildirildi.

ALFA VARYANTINA GÖRE YÜZDE 65 DAHA BULAŞICI

İngiltere'deyse yeni vakaların yüzde 99'unu Delta varyantı oluşturuyor. İngiltere Sağlık kurumu, Delta varyantının, ilk kez İngiltere'de görülen Alfa varyantına göre ev içinde yüzde 65 daha bulaşıcı olduğunu ve gençlerde daha sık görüldüğünü açıkladı.

BIONTECH VE SINOVAC DELTA MUTASYONU’NDA İŞE YARIYOR MU?

Sinovac’a göre birçok farklı mutasyonda daha etkili olan Biontech de delta varyantı karşısında etkinliği azalan aşılar arasında bulunuyor. Normal şartlarda yüzde 93 oranında koruma sağlayan Biontech delta varyantına karşı yüzde 88 etkinliğe sahip, bu oran diğer aşılarda ise daha düşük.

UĞUR ŞAHİN UYARMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde BioNTech’in CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin, ilk kez Hindistan'da tespit edilen delta varyantı nedeniyle dünyada korona virüsün dördüncü bir dalgasının görülebileceği konusunda uyarmıştı.