Yeni Çağ Gazetesi

EPDK'dan akaryakıt firmalarına inceleme

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), dövizdeki düşüşe rağmen akaryakıtta fiyat artışı yapan şirketler hakkında inceleme başlattığını açıkladı. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, "Akaryakıtta kar oyunlarına asla izin vermeyiz" ifadelerini kullandı.

3.03.2021 09:07:00

EPDK'dan akaryakıt firmalarına inceleme

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, haksız kâr artışı sağladığı tespit edilen şirketler hakkında inceleme başlattı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Akaryakıt fiyatları serbest piyasada belirleniyor. Petrol fiyatları, dövizdeki hareketlilik, vergiler gibi etmenler söz konusu. Ancak fiyatların serbest piyasada belirlenmesi, bir denetim mekanizması olmadığı anlamına gelmiyor” diye konuştu.

"KÂR OYUNLARINA ASLA İZİN VERMEYİZ”

Eşel mobil sistemi fırsat bilerek tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün zehirlenmesine göz yummayacaklarını vurgulayan Yılmaz, “EPDK olarak ‘kâr oyunlarına’ asla izin vermeyiz” diye konuştu.

"GEREKLİ ADIMLARI ATACAĞIZ"

Yılmaz, “Büyük hacimli bütün dağıtım şirketlerinden gerekli bilgileri istedik ve ilk tespitler doğrultusunda bazı dağıtım şirketleri hakkında hemen inceleme başlattık. Elbette burada incelememizin muhatabı olanlar tüketicilerimizi mağdur eden, sektörümüze zarar veren şirketler olacak. Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzü korumak için kanunla belirlenmiş yetkilerimizi kullanmakta bir an olsun tereddüt etmeyiz. Kâr oyunlarına kalkışan, gizli zam yapan başka şirketler varsa en kısa zamanda onları da tespit edip gereken adımları atacağız” dedi.