İngilizler karantina yerine Türkiye’de tatil yapıyor. Türkiye resmen arka kapı oldu

Hükümetin kırmızı listede yer verdiği ülkelere giden İngiltere vatandaşları, geri dönüşte karantinaya girmemenin çaresini buldu. Karantinadan daha ucuza Türkiye'de 10 gün tatil yapan İngilizler, kısıtlamaya takılmadan geri dönüyor. Tur şirketleri tatili, "Neden Türkiye'de 10 gün tatilin tadını çıkarmak varken, karantinadaki otele 1750 sterlin ödemek zorunda olasınız" sloganıyla pazarlıyor.

Haber Giriş: 5 Mayıs 2021 Çarşamba - 11:10
Son Güncelleme: 5 Mayıs 2021 Çarşamba - 11:15
Takip Et
İngilizler karantina yerine Türkiye’de tatil yapıyor. Türkiye resmen arka kapı oldu

Sozcu.com.tr’de yer alan habere göre, Türkiye’de 29 Nisan akşamı başlayan ve 17 Mayıs’a kadar devam edecek olan tam kapanma, uluslararası medyanın da gündeminden düşmüyor. Türkiye’de vatandaşlar yasaklar kapsamında kendi ülkelerinde evlerinde otururken, tatil için gelmiş turistler kısıtlamalardan etkilenmeyerek gezmeye devam ediyor.

TÜRKİYE RESMEN ARKA KAPI

Yaklaşan turizm sezonu öncesi tatil destinasyonlarıyla ilgili haberlere ağırlık veren İngiliz basını, ülkeye dönecek vatandaşları için farklı bir konuyu gündeme getirdi. The Times’ta yer alan Hannah Lucinda Smith imzalı makalede, İngiltere tarafından yüksek riskli kategoride gösterilen ülkelere giden vatandaşların, Türkiye’yi nasıl ‘arka kapı’ olarak kullandıkları gözler önüne serildi.

KARANTİNA YERİNE TÜRKİYE’DE TATİL

İngiltere, kırmızı listedeki yüksek riskli ülkere giden vatandaşlarının geri döndüklerinde havalimanı otellerinde karantinaya girmesini şart koşuyor. Ancak bu durumun önüne geçmek isteyen tur operatörleri, İngiliz turistlere kapılarını açan Türkiye’yi devreye soktu. Özellikle son dönemde Pakistan ve Hindistan’a giden İngilizler, karantina otellerine ödeyecekleri paradan daha ucuza Türkiye’de tatil yapmayı seçiyor.

10 GÜNLÜK TATİL DAHA UCUZA GELİYOR

Türkiye’de 10 gün tatil yapan İngiltere vatandaşları, karantinadan kaçınarak ülkelerine bu şekilde dönüyor. Bu paketi öneren tur şirketlerinden biri Platinum Travel Services (PTS). Pakistan merkezli olarak hizmet veren PTS, Türkiye’de beş yıldızlı bir otelde 10 günlük tatilin uçak biletleriyle birlikte 1495 sterlin tuttuğunu belirtirken, “Neden Türkiye’de 10 gün tatilin tadını çıkarmak varken, karantinadaki otele 1750 sterlin ödemek zorunda olasınız?” sloganını kullanıyor.

“ENDİŞELENMEYİN, MUTLU OLUN…”

Yine Pakistan merkezli olarak İngiliz turistlere yönelik çalışan Vision Travels and Tours isimli tur şirketi, “Endişelenmeyin, mutlu olun… Pakistan’dan İngilltere’ye dönerken Covid 2021 sırasında Türkiye’de tatil yapabilirsiniz” ifadelerini kullanıyor. PTS şimdiye dek 17 turistin bu paketi satın aldığını söylerken, aynı yöntemi kullanan altı tur şirketi ise rakamları paylaşmadı.

"KISITLAMA GETİRİLMELİ"

Konuyla ilgili CHP milletvekili Murat Emir’in görüşlerine de yer veren The Times, en önemli sorunun Hindistan ve Pakistan’dan Türkiye’ye ne kadar turist geldiğini belirlemek olduğunu söyledi. Emir, “Pakistan’dan gelen İngilizler, serbestçe dolaşarak Hindistan mutasyonunu burada yayıyorlar. Türkiye’nin diğer Avrupa ülkelerinin yaptığı gibi bu duruma karşı harekete geçerek kısıtlama getirmesi gerekiyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Etiketler