Mavi Vatan kavramının fikir babası konuştu: Oruç Reis'in geri çekilmesi hamlesi için çarpıcı iddia

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Oruç Reis ve Navtex hamlesine ilişkin sözlerini eleştirdi. Gürdeniz, bu sözler için “Libya mutabakatından ve mavi vatanın bir kısmından vazgeçmek demektir.” ifadelerini kullandı.

Haber Giriş: 29 Temmuz 2020 Çarşamba - 17:57
Son Güncelleme: 29 Temmuz 2020 Çarşamba - 17:46
Takip Et
Mavi Vatan kavramının fikir babası konuştu: Oruç Reis'in geri çekilmesi hamlesi için çarpıcı iddia

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Oruç Reis’in arama tarama çalışmalarının durdurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiğini açıklamıştı. Kalın, Cumhurbaşkanı’nın "Madem bu müzakereler devam edecek bir görelim önümüzü, bir müddet bekletelim." dediğini aktardı.

"LİBYA MUTABAKATI VE MAVİ VATANIN BİR KISMINDAN VAZGEÇMEK"

DenizKartalı.com'da yer alan habere göre, söz konusu açıklamalara tepki gösteren "Mavi Vatan" kavramının fikir babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, "Libya mutabakatından ve mavi vatanın bir kısmından vazgeçmek demektir." dedi.

Gürdeniz’in açıklamaları şu şekilde:

"Herkes kendi kıta sahanlığında çalışmalara devam etsin, tartışmalı bölgelerde de ortak çalışmalar yapılsın’ ifadesi Türkiye’nin tezleri için menfi sonuçlar yaratacaktır. 
Türkiye’nin kıta sahanlığı bellidir. Libya anlaşmasından sonra BM’ye deklare edilmiştir.
Tartışmalı alan yoktur. Yunanistan’ın arsızca iddiaları vardır. 
Meis adasına 50 bin km kare verilen bir alanı kabul etmek ve tartışmalı bölgede ortak çalışma yapmak demek Libya mutabakatından ve mavi vatanın bir kısmından vazgeçmek demektir."