Yeni Çağ Gazetesi

Rekabet Kurulu ile başı dertte olan App Store'da sular durulmuyor

Birleşik Krallık'ın Rekabet ve Piyasalar Kurumu, rekabeti kısıtlayabilecek şartlara sahip olması nedeniyle App Store'a soruşturma açtı.

9.03.2021 04:36:00

Rekabet Kurulu ile başı dertte olan App Store'da sular durulmuyor

Apple'ın uygulama mağazası olan App Store'un başı bu kez Birleşik Krallık'ın Competition and Markets Authority (CMA) yani Rekabet ve Piyasalar Kurumu ile dertte. Competition and Markets Authority (CMA), App Store'a uygulama geliştiricilerin şikayetleri nedeniyle soruşturma açtığını duyurdu. Soruşturmanın açılmasının temel nedeninin geliştiricilerin App Store uygulama mağazasında haksız şart ve koşullar ile karşılaşması olduğu bildirildi.
App Store üzerinden iOS uygulamalarını yayınlayan Apple, uygulamalar için katı bir onay sürecine sahip. Fakat Apple'ın App Store ile ilgili en çok eleştiri aldığı kısım ise şüphesiz komisyon kısmı. Apple uygulama geliştiricilerinden yüzde 30'a varan komisyonlar alıyor.
CMA, yaptığı açıklamalarda Apple'ın pazardaki konumunu adil olmayan ve rekabeti kısıtlayabilecek şartlar belirlemek için kullandığı yönünde çeşitli şikayetler aldığını belirtti.
Avrupa Birliği geçtiğimiz yılın Haziran ayında App Store ve Apple Pay için tekelcilik iddiası ile bir soruşturma da açmıştı. Birleşik Krallık Avrupa Birliği'nden çıkmış olsa da AB ve diğer düzenleyiciler ile koordine bir şekilde çalışamaya devam edeceğini paylaştı. Apple sözcüsü ise endişelerin giderilmesi için Apple'ın CMA ile yakın bir şekilde çalışacağını aktardı.