Yeni Çağ Gazetesi

SpaceX’in Mars'a göndermeyi planladığı aracı Starship inişten sonra büyük bir gürültüyle patladı

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketinin Mars'a göndermeyi planladığı yeni nesil uzay aracı Starship, yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdi. Fırlatma platformuna dikey ve yumuşak bir iniş gerçekleştirmeyi başaran araç bir süre sonra patladı.

4.03.2021 05:41:00

SpaceX’in Mars'a göndermeyi planladığı aracı Starship inişten sonra büyük bir gürültüyle patladı

SpaceX`in 3. yüksek irtifa uçuş denemesini gerçekleştirdiği yeni nesil dev uzay aracı Starship, başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdi.

Ancak Starship aracı platforma dikey ve yumuşak bir iniş gerçekleştirmesine rağmen, bir süre sonra motor bölümünde görülen alevlerin büyümesi sonucu büyük bir gürültüyle patladı.

3. DENEME GERÇEKLEŞTİ

SpaceX`in kurucusu ve CEO`su Elon Musk`un diğer araçlardan farklı olarak, Mars`a aynı anda onlarca kişi gönderme hayaliyle geliştirdiği dev boyutlu Startship`in daha önceki iki demesi de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

YAKIT TANKINDA SIZINTI

Teksas`ın Meksika sınırı yakınındaki deneme platformunda gerçekleştirilen uçuş sonrası gerçekleşen patlamaya yakıt tankında meydana gelen bir sızıntının sebep olduğu bilgisi paylaşıldı.

SN10 isimli uçuşun gün içinde ilk girişimi, fırlatmaya bir saniye kala bilgisayar sisteminde fark edilen bir problem yüzünden otomatik olarak iptal edilmişti.