Yeni Çağ Gazetesi

SURİYELİLERDEN ÖZEL ORDU MU KURULACAK?

11 Haziran 2019 Salı 00:00

Henüz Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmeden, Hürriyet muhabiri Hacer Boyacıoğlu'nun "Suriyeliler polis ve asker olabilecek" başlıklı bir haberi yayınlanmıştı. Habere göre, Türk vatandaşlığına geçme koşulları, Suriyeliler için esnetilecekti. Ya Bakanlar Kurulu kararıyla vatandaşlığa alma uygulanacak veya yasal değişiklikle işlemler kolaylaştırılacaktı. Haberde, "Bu konuda Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü'nde çalışma yürütülüyor" bilgisi de verilmişti.

Vatandaş olmak isteyen Suriyelilerde "toplumsal ve kamu düzenine uyum, sosyal uyum, yeteri seviyede Türkçe biliyor olması, adli sicil kaydının temiz olması, suç kaydının bulunmaması, Türkiye vatandaşı olacağında nasıl bir katkı sağlayacağı" kriterlerine bakılacaktı.

Bu kriterleri yerine getiren ve vatandaşlık için başvuran Suriyeliler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, "Vatandaşlığa kabul edilip edilmeyeceğini, vatandaşlığa uygunluğunu" inceleyerek rapor verecekti. İstihbarat incelemesinden de geçirildikten sonra uygun rapor verilen Suriyeliler Türkiye vatandaşlığına kabul edilecekti.

Habere göre, vatandaş olan Suriyeliler polis ve asker de olabilecekti.

***

Şimdi Meclis gündeminde olan bir askerlik yasası var. Askerlik süresi 6 aya indiriliyor. İkinci altı ay gönüllü olarak göreve devam etmek isteyenlere ise maaş verilecek. Bu arada, Cumhurbaşkanına, özel olarak görevlendirdiği kişileri askerlikten muaf tutma yetkisi tanındı.

Yeni askerlik yasası ile 120 bin askerin terhis edileceğini, iktidar gazetesi olan Yenişafak yazdı.

Bu duruma göre, teorik olarak Suriyelilerden oluşan yeni bir özel ordu kurmak mümkün değil mi?

Türkiye, şimdi komplo teorisi gibi görünen böyle bir modele doğru gidiyor! Milli ordu zayıflatılıyor, özel orduya yasal zemin hazırlanıyor. Devrim muhafızları gibi...

PKK niçin

Suriyeliler kalsın istiyor?

Eski Iğdır milletvekili Sinan Ogan ise "PKK/YPG sempatizanlarının Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları savunması ve 'Türkiye'de kalsınlar' demesinin sebepleri bellidir. 4 milyon Arap sığınmacı terk ettiği yerlere geri dönerse YPG Suriye'de sahip olmadığı bu toprakları asıl sahiplerine vermek zorunda kalacak ve Kürdistan devletçiğini kuramayacak." diye bir Twitter mesajı yayınladı.

***

İstanbul milletvekili Ümit Özdağ ise "Suriyeli sığınmacılar neden Türkiye'de?" başlıklı yazısında "Erdoğan'ın amacı, Türk devletinin demografik yapısını değiştirerek millet kimliği yerine ümmet kimliğine dayanan yeni bir sosyoloji yaratmak. Bu sosyoloji üzerinde amaçladığı hilafet rejiminin daha rahat oturacağını düşünüyor. Bundan dolayı, Erdoğan'ın amacı, Türk halkından büyük tepkiler gelmesini engelleyerek ve zamana yayarak Suriyelilere vatandaşlık vermek." ifadelerini kullanmıştı.

Özdağ, "Peki, Erdoğan hilafet devletinin toplumsal temelini oluşturacak bir ümmet için Suriyelilere ihtiyaç duyduğunu düşünürken, emperyalizm neden 5 milyon Suriyelinin Türkiye'de kalmasını istiyor?" diye sormuş ve cevabı şöyle vermişti:

"Suriye'den özellikle de Kuzey Suriye'den 5 milyon Suriyelinin Türkiye'ye taşınması ilk aşamada onların boşalttıkları yerin PKK'nın eline geçmesini ve orada bir PKK'istan kurulmasını kolaylaştırır. Özetle, emperyalizmin Suriyelilerin Türkiye'de kalmasını istemesinin birinci nedeni, Suriye'nin kuzeyini PKK'ya vermek istemesidir. İkinci neden ise, gelecek on yıllarda Türkiye'de bir Kürdistan kurmak için çıkarılacak iç savaşta Suriyeli sığınmacılardan istifade etmektir."

***

Türkiye tarımının ve bağlı olarak Türkiye ekonomisinin bilinçli olarak çökertilmesi, Pontus, Kürdistan, Lazistan ve Dersim lafları ile Türk-Arap-Kürt federasyonu gibi hazırlıkları da bu tabloyla birlikte değerlendirelim.

Bugün yaşayan Türkler, gelmiş geçmiş bütün Türklerden daha uyanık olmak zorundadır.

 

Yorum Yap
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yazarın Diğer Yazıları

10 Ağustos 2020 Pazartesi 00:00

Milli ve ahlâklı politika böyle mi?

08 Ağustos 2020 Cumartesi 00:00

"Dimdik ayaktayız" söylemi ve "V düzeni!"

07 Ağustos 2020 Cuma 00:00

Kadından korkan "muhafazakâr"lar!

06 Ağustos 2020 Perşembe 00:00

Sinir sistemi tahribatı ve akıl tutulması!

05 Ağustos 2020 Çarşamba 00:00

Ghebreyesus, aşı ve terör virüsü!