Yeni Çağ Gazetesi

Trump'ın izleri bir bir siliniyor. Biden yönetimi kritik bir kararı daha iptal ediyor

ABD Başkan Joe Biden eski Başkan Donald Trump’ın attığı adımları bir bir iptal ediyor. ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Trump yönetiminin kara mayınlarının stoklanmasına ve kullanılmasına izin veren politikasını iptal edeceklerini söyledi.

8.04.2021 23:47:00

Trump'ın izleri bir bir siliniyor. Biden yönetimi kritik bir kararı daha iptal ediyor

Greenfield, BM Güvenlik Konseyinde yaptığı konuşmada, Kara Mayınları İzleme Örgütünün raporuna göre, 2019'da dünya genelinde 5 bin 554 kişinin mayın, misket bombası ve diğer patlayıcı maddeler nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.
Kara mayınları yüzünden hayatını kaybedenlerin çoğunun ise siviller ve çocuklar olduğuna dikkati çeken Greenfield, ABD'nin kara mayınlarının kullanımının kısıtlanması gerektiğine inandığını ve Başkan Joe Biden'ın Trump yönetimin kara mayınlarının stoklanmasına, kullanılmasına izin veren politikasını değiştirmeyi planladığını söyledi.
OTTAWA SÖZLEŞMESİ 
Türkiye'nin de taraf olduğu Ottawa Sözleşmesi, kara mayınlarının kullanılması, stoklanması, üretilmesi ve transferini yasaklıyor. ABD, Rusya, Çin, Hindistan ve Pakistan ise Ottawa Sözleşmesi'ni imzalamadı.
GÖREVE GELİR GELMEZ KARARLARI İPTAL ETMEYE BAŞLADI
Yemin töreninde "tüm Amerikalıların başkanı" olma sözü veren Joe Biden, Beyaz Saray'daki ilk işi, Trump döneminde alınan bazı tartışmalı kararları iptal etmek olmuştu.