Türk şirket Aslanlı Metalürji Avrupa'nın ünlü çelik devini satın alıyor. İlk adım atıldı

Eski Doğu Avrupa ülkelerinde iflasın eşiğinde olan veya kepenk indiren şirketler, Türk yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Eyüpoğlu Ailesi’ne ait olan Epaş Grubu’na bağlı Türk şirket Aslanlı Metalürji, Letonya’nın en ünlü metal şirketlerinden olan KVV Liepajas Metalurgs Steelworks'ü 3 milyon euroya satın almak istiyor.

Haber Giriş: 4 Mayıs 2021 Salı - 11:01
Takip Et
Türk şirket Aslanlı Metalürji Avrupa'nın ünlü çelik devini satın alıyor. İlk adım atıldı

Dünya gazetesinden Kerim Ülker'in haberine göre, Türk şirketleri tarafından satın alınan sanayi firmalarına bir yenisi daha ekleniyor. Epaş Grubu’na bağlı Türk şirket Aslanlı Metalürji, Letonya’nın en ünlü metal şirketlerinden olan KVV Liepajas Metalurgs Steelworks'ü satın almak istiyor.

TEKLİF 3 MİLYON EURO

Letonya’nın batısında yer alan Liepajas kentinde yer alan tesis için Türk firmanın, 3 milyon Euro’luk teklifte bulunduğu ifade edilirken, elektrikli çelik eritme kompleksine sahip olan tesis için alım sözleşmesi imzalandı.

Letonya Hükümeti tarafından onay verilmesi halinde, Türkiye’nin Letonya’daki en büyük yatırımı da tamamlanmış olacak.

TAM 139 YIL ÖNCE KURULDU

KVV Liepajas Metalurgs, hem Baltık hem de Slovenya tarihi açısından en önemli şirketlerden biri. Baltıklar ve Slovenya’nın ilk demir-çelik tesisi olan Liepajas Metalurgs, 1882 yılında kuruldu.

Slovenya’nın ilk sanayi şirketi olarak da bilinen Liepajas Metalurgs, beton yapıların güçlendirilmesi için çelik haddelenmiş çubuklar üretiyor.

Çelik şirketi, Slovenya liginin en ünlü takımlarından olan FK Liepajas Metalurgs’un da sahibi. 2016 yılında krize giren şirket iflas etti. 2018’de Slovenyalı şirketi İngiliz çelik devi British Steel dahil birçok Avrupalı firma istedi ancak Slovenya makamları, sadece satış değil, Liepajas Metalurgs’un tekrar ayağa kaldırılmasını şart koşuyor.

200 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Türk firma Aslanlı Metalürji ise bu şartı yerine getireceğini taahhüt etti. Türk firma 3-5 yıl içerisinde Liepajas Metalurgs’a 200 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor. Şu anda üretimin durduğu firmada yaklaşık 500 kişi işe alınacak. İleriki dönemde bu rakam bine ulaşacak.