Moody's: "Türkiye'nin not riski arttı"

Moody's: "Türkiye'nin not riski arttı"
40 ülkeyi değerlendiren Moody's, Türkiye'yi en kırılgan ülkeler arasında gösterdi. Kurum, kredi ve not riskinin yükseldiğine dikkat çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'yi dolarda güçlenme karşısında en kırılgan gelişen ülkeler arasında gösterdi.

Moody's Nisan ayı ortasından bu yana güçlenen doların, para birimlerindeki değer kaybına bağlı olarak gelişmekte olan bir çok ülkenin kredi riskini ve not riskini artırdığı uyarısını yaptı.

FİNANS İHTİYACI ARTTI

 Moody's Küresel Ülke Riskleri Grubu Direktörü Alastair Wilson, " Doların etkilerine en çok açık olanlar, büyük miktarda cari açığı, yüksek düzeyde dış finansman geri ödemesi ve dikkate değer düzeyde döviz bazlı kamu borcu olan ülkeler" dedi.

Kuruma göre Türkiye; Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka ve Zambia gibi ülkeler arasında yer alıyor. Moody's, nisan ortasından bu yana  dolarda devam eden yükselişin gelişen ülkelerde büyük kur düşüşüne ve rezerv erimesine neden olduğunu belirterek dış finansman ihtiyacı yüksek ülkelerin not riskinin yükseldiğini dile getirdi. 

Moody's'in 40 gelişen ülkeyi değerlendirdiği raporunda Türkiye, Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka ve Zambia ile birlikte en kırılgan ülkeler arasında sıralandı. Kurum, geçmişte dış finansman bağımlılığını gidermeyenlerinin yeniden büyük şok yaşayabileceklerini belirtti. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş