Moon fare doğurdu...

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Geçtiğimiz Pazartesi Yeniçağ gazetesindeki ‘Ban Ki-Moon’un Nafile Ziyareti’başlıklı yazımda “Bir aksilik olmazsa BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon bugün Kıbrıs’ta liderlerle görüşecek ve sürdürülen müzakerelerdeki sağlanan ‘ilerlemeleri’ dünya kamuoyuna açıklayacak. Müzakerelerin boşuna yapıldığını yıllardır yazan ve söyleyen biri olarak açıklanması beklenen ‘ilerlemeleri’ !!! hakikaten merakla beklemekteyim” diye yazmıştım. BM Genel Sekreteri’nin iki günlük ziyareti tek kelime ile ‘fiyasko’ ile sonuçlanmıştır. Moon ve iki lider havanda su dövmeye devam etmiştir...
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon liderlerle ayrı ayrı görüştükten sonra hep birlikte yapılan toplantının ardından ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Ban, basın toplantısının başında, liderlerin elinden tutarak basına görüntü verdi. Hristo-fiyasko’nun sıkıntılı olduğu ve zoraki gülümsediği gözlerden kaçmadı. Nitekim Hristo-fiyasko Moon adadan ayrılır ayrılmaz rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Bu arada Rum tarafında Ban Ki-Moon’un KKTC Cumhurbaşkanı Talat’la Cumhurbaşkanlığı sarayında görüşmesine tepkiler de artarak devam etmektedir.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, basın toplantısında müzakerelerin devam etmesinin ve ivme kazanmasının önemli olduğunu göstermek için adada bulunmak istediğini ifade ederek, yapılan toplantının ‘verimli ve yapıcı’ olduğu kuyruklu yalanını söyledi.
Ban Ki-Moon, Kıbrıs sorununun çözümünün taahhüt, esneklik ve vizyon gerektirdiğini, iki liderin halkları için çok daha iyi bir gelecek yaratmaya çalıştığını kaydetti.
Liderlerin kişisel olarak gösterdiği taahhütten ve adaya mümkün olduğu kadar kapsamlı ve kalıcı bir barış getirme çabalarından cesaret aldığını bildiren Ban Ki-Moon, “Önümüzdeki dönemde bu görüşmeleri başarılı bir şekilde sonlandırmaya çalışacağız” dedi.
Barış görüşmelerinin hiçbir zaman kolay görüşmeler olmadığına işaret eden Genel Sekreter Moon, “Ama ben şuna inanıyorum ki, bu iki lider, karşılıklı olarak kabul edebilecekleri bir çözüme ulaşabilecektir” diye yeni ümit tohumları ekmeye çalıştı.
Anlayacağınız Ban Ki- Moon’un ziyaretinde dağ fare doğurmuştur.’Ban Ki-Moon’un Nafile Ziyareti’yazımda ziyaretin hedefi ile ilgili şu yorumda bulunmuştum:  “Rum basınında yazılanlara da bakılırsa Moon’un ziyareti sadece ve sadece Talat’a Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde destek vermek amacıyla yapılacaktır. Zaten bilindiği gibi bunun için de gerekli tezgah kurulmuştur. Rum Yönetimi Moon’un Kıbrıs ziyaretini belirli şartlarla kabul etmiştir. Rum Yönetimi Moon’un ziyaretine” bir anlaşma ilan edilmesini kabul etmeyeceği “ön şartı ile olumlu yanıt vermiştir. Moon” müzakerelerin Şubat ayı içerisinde ve Mart ayının ilk 10 gününde de devam etmesi için bir çeşit yol haritası çıkarmak “ve neticede Talat’a anlaşmaya varılması yönünde zaman kazandırmak hedefiyle Kıbrıs’a gelecektir. Talat’a kazandırılacak zamanla Kıbrıs Türkünden daha fazla ödün koparılmak istenmektedir.”
Moon’un ziyaretinin Talat’a fayda sağlamadığı 18 Nisan’da anlaşılacaktır. Kıbrıs Türkünün 2004’te Annan Planında olduğu gibi BM, AB ve ABD’nin zırvalıklarına ve sinsi planlarına evet demeyeceği bilinmelidir. Halkımız artık içinde Egemen Devletimiz KKTC’nin olmayacağı hiçbir anlaşmaya evet demeyecektir. Halk 18 Nisan’da devletine sahip çıkan bir lideri muhakkak göreve getirecektir. Anketlere göre de UBP Genel Başkanı Başbakan Derviş Eroğlu Cumhurbaşkanlığını ilk turda kazanacaktır. Genel Sekreter Ban Ki-Moon’un ve tüm emperyalist uşaklarının bunu bilmesinde ve buna göre hareket etmesinde fayda vardır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları