Muğla’nın dörtte birine maden arama ruhsatı verildi

Muğla’nın dörtte birine maden arama ruhsatı verildi
Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, “Muğla’nın yüz ölçümü 13 bin 338 kilometre metrekare, 3 bin 523 kilometre kare ruhsatı olan alan var. Bu kadar büyük bir alan hiçbir şekilde yerel yönetimlere bilgi verilmeden onlardan görüş alınmadan veriliyor” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, Muğla’nın yüz ölçümünün dörtte birine maden arama ruhsatı verildiğine dikkat çekerek, “Muğla’nın yüz ölçümü 13 bin 338 kilometre metrekare, 3 bin 523 kilometre kare ruhsatı olan alan var. Bu kadar büyük bir alan hiçbir şekilde yerel yönetimlere bilgi verilmeden onlardan görüş alınmadan veriliyor” şeklinde konuştu.

Birgün gazetesinde yer alan habere göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Madencilik faaliyetlerinin tartışıldığı “Madenciliği Konuşuyoruz” konulu Maden Çalıştayı düzenledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ve bu yıl ilki düzenlenen çalıştaya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, CHP Milletvekilleri Mürsel Alban, Suat Özcan, Süleyman Girgin, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, İYİ Parti Muğla İl Başkanı İncilay Gezgin, Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yunus Şahin, Sivil Toplum Kuruşlarının temsilcileri, Sektör Temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Türkiye Madenciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yunus Şahin, madencilik sektörünün 2012 yılından bu yana büyük sıkıntı altında olduğunu söyledi.

Daha sonra konuşan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Türkiye’de 8 bin 78 adet maden ruhsatının olduğunu, Muğla’da ise bunun 351’nin faaliyette olduğunu söyledi.

Ben her şeyi biliyorum anlayışı ile yola çıkıldığında çağın gerisinde kalındığını söyleyen CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, odaların, birliklerin, sendikaların hep beraber ortak akıl kullanması gerektiğinin altını çizdi.

Bugüne kadar maden sektörünün yanlış işletildiğine değinen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise, “Sadece ve sadece dipteki madene önem verildi. O değer çünkü dolardı. Ama yukarıya baktığınız zaman o değeri toparlayıp kendi kasasına girdi sağlayan sektör doğayı da vahşice katletti” dedi.

 “DOĞRU BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN ÇOK ÇABALIYORUZ”

Türkiye’deki maden sayıları ile Muğla’daki maden arama ve işletme ruhsatları hakkında bilgi veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, ilgili kurumlardan bilgilerin alınamamasına sitem etti. Karanlık bir yerin her zaman şüphe hissini ortaya çıkaracağını belirten Gürün, “Türkiye, maden üretiminde 28’inci sırada. Maden çeşitliliği açısından 10’uncu sırada. Muğla’nın maden ruhsatı arama ve işletme ruhsatı olmak üzere hangi bölgeleri kapsıyor ve ne kadar kısmı olduğunu söylemeye çalışacağım. Ancak önce şunu belirtmeliyim ki; bu bilgileri alamıyoruz. Resmi olarak yayınlanmıyor. Hırsız gibi sağdan soldan bilgi çalıp doğru yere ulaşmaya çalışıyoruz. Bu bilgiliyi maden ruhsatı veren kurum bize vermiyor açıklamıyor. Neyi kimden saklıyorsunuz? Defalarca yazı yazılmasına rağmen Muğla’da şu kadar alan var şu kadar ruhsat var gibi onlardan resmi olarak aldığım hiçbir cevap yok. Bu kadar karanlık bir şey tabi ki şüpheyi ortaya çıkarır. Nitekim ki toplumsal olarak geldiğimiz nokta bu. Gizli, saklı, devlet sırrı. İnternet sitelerinde yayınlanmıyor açık bilgi yok. Neyi kimden saklıyorsunuz? Bunu ortadan kaldıracak kesinlikle yasa değişikliğine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Konuşmalarını Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan sunum ile devam eden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, şunları söyledi;

“Muğla’nın yüz ölçümü 13 bin 338 kilometre metrekare, 3 bin 523 kilometre kare ruhsatı olan alan var. Bu kadar büyük bir alan hiçbir şekilde yerel yönetimlere bilgi verilmeden onlardan görüş alınmadan veriliyor. Benim orda planım var mı? Gelecekle ilgili projem var mı? Hiç sormuyor. Bağımsız, her şeyin üstünde ben verdim oldu diyor.”

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş