Muhalefetsiz Türkiye’de “Muhalif”mi dediniz?

A+A-
Adnan İSLAMOĞULLARI

“Muhalif” mi dediniz?

Muhalefet güzeldir, tüm muhalifler de dolayısı ile...

Muhalefet ile farklılığın tadını tüm hücrelerinizde hissedebilirsiniz. Karşınızdakiler nice emekler vererek, nice mesailer sarf ederek bir yığın teoriler üretir ve siz bunların karşısında yalnızca tek kelime edersiniz:

“Katılmıyorum...”

Aman Allah’ım! Ne zevkli bir ândır o ân; doyasıya ve dahi sıkça yaşanması sağlığa kesinlikle faydalıdır...

Muhalefet sağlığa faydalıdır, faydalı olmasına, lâkin sizi öyle pek el üstünde falan da tutmazlar ’bu ülke’de. Aksine, muhalefetiniz iç’e doğru istikâmet tutmaya görsün; ne ajanlığınız kalır bir süre sonra, ne hainliğiniz, ne nerelerden beslendiğiniz, ne kimlerin adamı olduğunuz! Ardından uzar gider hakkınızda oluşturulan ve insanların algıda seçiciliğine servis yapılan boşluğa asılı soru işaretleri. Soru işâretlerinin her bir çengeline bir müfterîyi assanız ibret için, yine de tatmin olmazsınız; onun için tekrar muhalefetin dayanılmaz lezzetine rücû etmekte bulursunuz çâreyi.

Muhaliflerin kelime dağarcığı seçkin bir lûgattir ki; ’korkula’ deyû fetva verilir muhalif hakkında. Dillerinin keskinliğinden dem vururlar, sözlerine ok benzetmesi yaparlar, ’zehirli bir yılan gibi sokuyor’ dedikleri bile olur zaman zaman. Nasıl bir haksızlıktır bu böyle bilinmez!..

Aslında söyleyecek sözü olmayanların kaçışından veya muhalifin sözlerinde câhilliklerine toslamalarının verdiği ıstıraptandır muhalifler hakkındaki dışarıdan yapılan tüm bu ve buna benzer tanımlamalar. Muhalifin zihni, her işin marazî tarafına kilitlenmiştir. Maraz, muhalif için derhal def edilmesi gereken bir durumdur. Hemen yüklenir muhalif; kimden, nereden sâdır olduğunun hesâbını yapmadan; çünkü muhalif korku nedir bilmez, hesap ile arası iyi değildir, hatta yanlış hesaplar için ’Bağdat’tır da kıymeti bilinmemiştir, bilinmez. Bu kadir bilmezlik trajedisinin ayrı bir boyutudur muhalifin, buna bile gamlanmaz aslında. Niye mi? Tek gâyesi hakikatin tecellîsidir de ondan...

Muhalif, her şeye muhalefet edebilir, her konuda itiraz sesleri yükseltebilir sadrından. Bu sesleri bazen sadrından satırlara dökülür, bazen de rû be rû söyler muhalif. Her konu hakkında uzman olduğundan değildir bu. Empatik hassaları şaşılacak derecede tekâmül etmiştir ve bu empatik hassaları ile marazı ayıklar.

Herkesin sustuğu demlerde onun sesi yükselir. Tek başına olup olmadığını fark etmez bile itiraz ederken. Ne arkasına bakar gelen var mı diye, ne de sağını solunu kollar kendisine yoldaş aramak için. Muhalif yalnızdır, dostları azdır, avânesi asla olmaz, olamaz, eşyânın tabiatına aykırıdır bu. Korku belâsına, ya da ’aman bana bulaşmasın’ gibi estetikten bile yoksun bir korkaklıkla çitler örerler etrâfına muhalifin; ancak kendileri istedikleri zaman atlayabilecekleri yüksekliktedir bu çitler.

Muhalif, ’yangında ilk kurtarılacak’lar listesine hiç giremediği gibi, böyle bir titizliğe hiçbir zaman muhatap olamamıştır. Oysa yangında ilk kurtarılacaklar tâifesi, muhâlifûnun yed-i mübârekelerine bir damla bile su damlatamamışlardır tarih boyunca, damlatamayacaklardır da. Çünkü muhalif; ’perdedeki esrardır; zuhur eder...’

Tarih, hep muhaliflerin nârâlarını yazar, romancıların ihtiyaç hâlinde müracaat ettikleri ’kahraman stokları’ hep onların isimleri ile doludur. Efsâneler, destanlar muhalifler olduğu için vardırlar, muhaliflerle mânâ kazanır ve muhalifler sâyesinde ’tarihî cümlesi’ndentelâkkî edilirler.

’Bu ülke’de muhaliflere öyle müşahhas misâller vardır ki; onların mübârek isimleri dururken, muhalif denildiğinde hemen her zaman ’hoşafın yağı kesildi’ diyerekten kıyâm eden malûm tâifenin adı zikredilir. Bu sebeple muhalifin ismi, ’millî muhalefet’veya ’müzmin muhalefet’ gibi istihzâî benzetmelerle anılır.

Bütün bunlar muhalefetin ve muhalifin değerini düşürmez tabii. Çünkü muhalif bir dâvâ adamıdır ve dâvâsıüzrekavl ü karar sahibidir.

Meselâ muhalife göre ’milliyetçiliğin tam zamanıdır; şimdi yapılmayacaksa ne zaman ve nerede yapılacaktır?’

Hülasâ, muhalefet güzeldir, muhalifler de...

Muhalif mi dediniz?

Öyleyse bu işin içinde muhalefet de vardır!

Haydi buyurun; hep birlikte; vecd ile ve dahi aşk ile:

Mu-ha-le-fet...          

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları