Mullen’ın geliş nedenini hala anlamadınız mı?

A+A-
Savaş SÜZAL

Hafta sonu gene referandum kandırmacası ile geçti. Herkes etin kilosunun 30 liraya ulaştığını, ekmek ve sebze fiyatlarının arttığını unutmuş görünüyor. Oysa Ramazan boyunca kurulan iftar çadırlarındaki kalabalık, Türk halkının ne denli fakirleştiğini gösteriyor. Yandaş basında gelen felaketin ayak sesleri var ama anlayabilene. Örneğin iflasın eşiğine gelen TOKİ neredeyse aylardır satamadığı evleri bedava verecek. Medya patronları ise yarış halinde iktidar yalakalığında.
Bizim medya takımının ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mullen’ın Ankara ziyareti ile ilgili palavraları tutmadı ve hala da gerçek nedeni anlayabilmiş değiller. Belki de birileri onları yazmamaları konusunda uyarmış durumda. Zira gerçeği kimse sorgulamıyor.
ABD Ordusu Irak’taki ağır silahlarını Basra’dan gemilere yükledi, onlar ABD yolunda. Peki, öyleyse Mullen neden geldi Ankara’ya? Basit, yeni talimatları tebliğ için. Ergenekon safsatasıyla kendilerine karşı çıkacak olan grupları susturup sindirdikten sonra Irak’la ilgili verilen yeni görevleri bizimkilerin anlayıp anlamadığını kontrol için.
Daha önce de yazmıştım. ABD, Irak’tan arkasında enkaz bırakarak çıkıyor. Son haberlerde Irak’ın güvenliğini teslim ettikleri Irak Ordu karargâhına yapılan saldırıyı bile püskürtemeyen bir askeri birliğe bıraktılar koca ülkeyi. ABD birlikleri karargâha giderek saldıran grupları püskürtmüş. Saddam’ın ordusu bile bunlardan daha yürekliydi.
Tabii böyle bir sonucu Washington’daki planlamacıların bilmediğini veya beklemediğini sanmak, en kibarı saflık olan bir dizi sıfatla tanımlanabilir. Onlar bu duruma askerin karşı çıkacağını bildikleri için Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm düzenini, halkın ordusuna duyduğu güveni kökünden yıktılar. Ne yazık herkes bu tuzağa düştü.
Bugün ABD’nin Irak ve Afganistan savaşları, karargâh subayları ile savaşın kazanılamayacağını kanıtladı. Elinizde isterse teknoloji harikası silahlar olsun o toprağa yerleşmek için girdiğinizde açık hedefsinizdir. Karşınızdaki kişiler eğer inanarak savaşıyorsa, başarı şansınız sizin inancınızın kuvvetine ve sağlamlığına bağlı. Yanlış anlamayın, dini inançtan söz etmiyorum, vatanınıza olan bağlılık ve fedakârlıktır sözünü ettiğim.
Şimdi bizde de karargâh subayları, kıta subaylarının önüne geçmiş durumda.  Karargâh subayı hesap adamıdır. Kıta subayı askerinin kapasitesini, nereye kadar dayanabileceğini bilir. NATO karargâhlarında görev yapan subaylar ise çoğunlukla emekliliklerinde döşeyecekleri eve eşya alma telaşındadır. Onlar askeri, genellikle kıtaya çıktıkları dönemde tanırlar. İşte şimdi o NATO karargâh subayları askeri
yönetiyor.
Bugünkü iktidar, Türk halkını, gözbebeği olan ordusundan soğutma çabasındaydı. Ve ne yazık ki bunda da başarılılar. Halk kendi evlatlarını sorgular duruma düştü. Türk ordusu yenilmemişken siyasi liderler, askeri, terörist kuvvetlere karşı yenik ilan etti. Ne derin bir nefret ve kin varmış bu gruplarda ki bu bağı koparabilmeyi başardılar. Hem de başkalarına
uşaklık ederek. 
İşte bu yenik orduyu Amerikalı patronlar Kuzey Irak’ta Kürt müttefikleri ile Arap ve Şii düşmanları arasına tampon bırakma planı içinde. Aynı askerimiz ve çocuklarımız yıllardır kanımızı içen Kürtleri korumak için polislik yapacak. Ha bir de radar işi var. O konuyu bundan birkaç ay evvel yazmıştım. Sanmayın o konuda Ankara’daki liderlerin itiraz hakkı var. Yok, öyle şey. Radar konusunda talimat verildi şu referandum karambolü ardından o da açıklanır. Kuzey Irak’ta kalacak olan ABD askeri de sınırlara yerleştirilecek. Irak sınırı değil, Washington’un kurduğu Kürt devletinin sınırlarından söz ediyorum.
İşte Mullen bunların doğru anlaşılıp anlaşılmadığını anlamak için Ankara’ya geldi. Ha bir de Türkiye’ye gelen U2 Grubu var. Biliyorsunuz AKP bayılır böyle ünlülerle adlarının bir arada geçmesine. Kim bilir kaç para verdiler yıldızı sönmüş bu gruba. Egemen Bağış bu işleri iyi bilir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları