Mursi’nin El Kaide bağlantısı

A+A-
Savaş SÜZAL

Mursi’nin devrilmesi altında açıklanmayan, Amerika’nın darbeye destek vermesine neden olan gizli gerekçe, açığa çıktı; El Kaide. Müslüman Kardeşler’in ne hikmetse El Kaide terör örgütüyle bir gönül bağları var. Bu durum bizdeki Müslüman kardeşler için de geçerli. Erdoğan’ın Suriye muhalefetindeki El Kaide hareketi de Washington’dan uyarı sinyalleri almıştı.
El Kaide’nin Mısır’da Mursi yönetimi altında filizlenip yayılması, uyguladığı şiddet ve özellikle İskenderiye’de, 4 öğrenciyi teker teker bir apartmanın çatısından atmaları, bunlardan birinin ölmesi, üçünün ağır yaralı olmaları dünya basınında yer aldı. Ne hikmetse bizim yalaka basında bunlardan tek satırı bile göremezsiniz. Hatırlayın, Suriye’de bir esir askerin kalbini yiyen de, gene bir El Kaideli idi. 
ABD, 11 Eylül saldırısından bu yana, bir zamanlar Rus işgali ile mücadele için oluşturduğu El Kaide’ye savaş açmış ve lideri Osama Bin Laden’i Pakistan’da evinde, ailesinin gözü önünde öldürmüştü. Bin Laden’in ardından örgütün başına geçen Mısırlı Doktor El Zevahiri, Mursi’nin devrilmesi ardından tehditler yağdırdı ve Mısır’ı kana bulamakla tehdit etti.
Hatırlayın, ABD Dışişleri Bakanı Kerry de ülkesinin Müslüman Kardeşler örgütünü sevmediğini açıklamıştı. Biliyorum sizler bu haberleri görmüyorsunuz. Göremezsiniz de... Çünkü Erdoğan basınında bunları yazabilecek ne yürek, ne de güç var. 
Şimdi aklınıza, İngiliz istihbaratı tarafından, İslam dünyası içinde kurulan bu örgüte, nasıl oluyor da ABD karşı çıkıyor gibi bir soru gelebilir. Şöyle ki; kuraldır, batılı istihbarat örgütleri tarafından kurulan birçok kukla teşkilat veya onların deyimiyle halk hareketi, kendini sağlama aldıktan sonra, kendini kuvvetli, hissederek kurucularının elini ısırmayı tercih ederler. Geçmişe bakın neleri ve kimleri göreceksiniz. Barzani bile İngilizler tarafından kurulup beslenmesine rağmen bir dönem soğuk savaş zamanı, Sovyetler Birliği hesabına çalışmış, baba Barzani Rusya’da ölmüştü.
Neyse şimdi ABD’nin neden Mısır’da böylesine gösterişli bir darbe yaptığını öğrenmiş olduk.
Bu arada Türkiye açısından iki önemli gelişme var. Birincisi, insan hakları ihlalleri nedeniyle Avrupa Birliği Türkiye’ye yaptığı yardımları askıya almak istiyor. Erdoğan’ın Almanya mitingi de bu amaca yönelik, batılılara “Bakın beni hala destekliyorlar” mesajı verme hedefi güdüyordu. Ancak batı basınından anladığımız Almanya’da yapılan Erdoğan’a destek mitingi de beklenen büyük çapa ulaşmadı. Bizzat Almanya’nın sesi radyosu bindirilmiş seyirci taşınmasına rağmen toplantıya yalnızca 10 bin kişinin katıldığını yazdı. Bizimkilere göre ise sayı 50 bin. Birileri yalan söylüyor ama bilin bakalım kim.
İkinci tehlike ise, Amerikan Dolarındaki yükseliş. Genelde yaz aylarında turist akımı nedeniyle Türkiye’de Dolar değer kaybeder. Sebep de ülkeye Dolar akışı olmasıdır. Ama ne yazık ki bu yıl başlarken ve turist sezonu içinde Merkez Bankası’nın büyük miktarlarda piyasaya müdahale etmesine rağmen 1.97’ye tırmanan Dolar ancak 1.94 ve 1.95’e indirilebildi. Büyük olasılıkla bu yaz içinde Dolar iki liraya çıkacak.
Doların yükselmesinin öncelikle ithal akaryakıtın yani benzinin litresinin beş lira üzerine çıkmasına, sonra da pahalı akaryakıtın, yediğimiz ekmekten, içtiğimiz su otobüs, vapur gibi toplu taşıma ücretlerine ve her türlü gıda ve harcamalarınıza yansıması beklenebilir. Ha, hakkını yememek lazım, Erdoğan iktidarı maaşınıza 40 lira zam yaptı. Çok aslında ama, bir kısmını artırıp çoluk çocuğunuzun düğününü yapmanız gerekebilir. Evet sevgili okurum, polis şiddetinin yanı sıra, ekonomik şiddet de yolda. Hayırlı olsun, ne diyebilirim. Yetmez ama evet, değil mi?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları