Müzakereye devam mı?!!!

A+A-
Hüseyin Macit YUSUF

Önümüzdeki günlerde Kıbrıs’ta adına ‘yoğunlaştırılmış’ dedikleri müzakereler yapılacak. Bundan da sonuç alınması beklenmemeli. Kıbrıs Rum Gazeteciler Birliği’nin yeni yıl resepsiyonunda konuşan Kıbrıs Rum yönetimi lideri Hristo-fiyasko, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmak için yürütülen müzakere sürecinde ara anlaşma olmayacağını ve dışarıdan sunulacak çözüm planlarının reddedileceğini de söyledi. Hristo-fiyasko KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın sunduğu öneri paketinin Ankara’da hazırlandığının apaçık ortada olduğunu da söyleyerek  “Türkiye aklını başına almalıdır” diye de bir kez daha Anavatan Türkiye’yi aklı sıra tehdit etti.
Hristo-fiyasko, “Sizi bir kez daha temin etmek isterim ki ara anlaşma olmayacak, dıştan kullanıma hazır bir plan da olmayacak. Bu müzakerelerin Kıbrıslılara ait olduğu anlamına geliyor” dedi. Bu kritik aşamada artık iyice şaşırmış olan Hristo-fiyasko’nun ‘Kıbrıslıca çözüm’ dediği pakette nelerin olduğuna bir kez daha dikkat çekmek istiyorum. Okuyun ve bir kez daha Rum ile anlaşıp anlaşamayacağımıza siz karar verin. Rum’a göre:
1. ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ esastır ve devam edecektir. ‘Bakir doğum’ yani yeni bir devletin kurulması mümkün değildir.
2. ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin’’üniter’ yapısı korunacaktır. Kıbrıs’ta tek halk vardır. Bu halk Rumlardan, Türklerden, Maronit, Ermeni ve Latinlerden oluşmaktadır. Kıbrıs halkı tüm Kıbrıs’ın tek sahibidir.
3. ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ tek halka dayanan, ‘tek vatan’ üzerinde ‘eşit’ vatandaşlardan oluşmaktadır. Kıbrıs Türkü’ne 1960’taki hakları, yani toplum olarak eşit-ortaklık haklarının verilmesi mümkün değildir.
4. Egemenlik tektir ve bölünemez.
5. Kıbrıs sorunu bir işgal sorunudur.
6. Sorunun çözümü Türk askerinin adadan gitmesiyle mümkündür.
7. Adanın askersizleştirilmesi temel hedefimizdir.
8. Adanın askersizleştirilmesi için muhatabımız Türkiye’dir.
9. Çözüm Türkiye’nin iyi niyetine ve atacağı adımlara bağlıdır.
10. Kıbrıs sorunu BM kararları ve AB normlarına göre çözülecektir.
11. Kıbrıs Türkü’nün ’self determinasyon-kendi geleceğini belirleme- hakkı yoktur. Buna bağlı olarak Kıbrıs Türkü’nün ‘anlaşmama ve ayrılma hakkı’ yoktur.
12. İki devlete dayalı çözüm kesinlikle söz konusu olamaz.
13. KKTC ayrılıkçıdır ve ortadan kaldırılmalıdır.
14. Garanti anlaşması lağvedilecektir.
15. İki bölgeli federasyon etnik olarak tamamen temiz olmayacaktır. Rum ve Türklerin serbest dolaşım, mülk edinme ve yerleşme hakkı korunacaktır.
16. Çözüm için bozulan demografik yapı düzeltilmelidir. Türkiye’den gelen ‘yerleşikler’ geri dönecektir.
17. Rum göçmenler eski mallarına geri dönecek.
18. Türkiye gecikmeden ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ni’ tanımalı ve ilişkilerini normalleştirmelidir.
Bu köşede aylar önce Hristo-fiyasko’nun  “Federasyon ana hedef değildir; ara hedeftir. Federasyon ile işgal sona erecek, Türk askeri geri gidecek, yerleşikler adadan ayrılacaklardır. ’Kıbrıslıca çözüm’ budur. Bu ara hedef gerçekleştikten sonra esas hedefimize ulaşmak çok daha kolay olacaktır” beyanatını sizlerle paylaşmıştım. Rum’un ’temiz çözümü’ ve hedefi anlayacağınız gibi Anavatan Türkiye’yi devre dışı bırakarak adayı Yunan yapmaktır; Elenleştirmektir; Hıristiyanlaştırmaktır; Enosis’i gerçekleştirmektir. Ana hedefe ulaşmak, Megali İdea hedefi de zaten budur. Fazla lafa gerek yoktur. Tek bir beyanat, tek bir haber Rum’un gerçek yüzünü göstermeye yeter de artar bile. Artık uyanalım...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları