Namaz kılamaz ölü çocuklar!

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Son haber Malatya'dan, İnönü Üniversitesi'nden:

"Karşıt görüşlü öğrenci grubun bulunduğu alana atmak istediği el yapımı bomba elinde patlayan öğrencinin 3 parmağının koptuğu; çıkan olaylarda 5 öğrenci hastaneye kaldırıldı, 61 öğrenci gözaltına alındı..."

Daha Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin "can güvenliğimiz yok" çığlığını duyurduğumuz yazıların mürekkebi kurumadı. O yazıların "ideolojik sahiplenme/tarafgirlik duyguları içinde kaleme alınmış mübalağa manzumeleri" olduğunu düşünenler cevap versin şimdi:

- Üniversiteye "el yapımı patlayıcı" sokmak ne demek?

- O bomba, o üniversiteye nasıl girdi, o üniversite öğrencisi -araştırılmalı mutlaka gerçekten öğrenci mi- o bombayı nasıl edindi; çerez mi bu, kantinde mi satılıyor?

- Üniversitelerin müfredatları mı değişti; bomba yapımını mı öğreniyor öğrenciler? "Cephanelik" olarak kullanılan evlerden sonra laboratuvarlar da ikmal üssüne mi çevrildi?

***

Her şeyden önce, bir kere daha, kalın kalın, kocaman puntolarla yazalım ki hâlâ anlamamakta direnenler bu gerçekten daha fazla kaçamasınlar, görmezden gelmeleri mümkün olmasın:

- ÜNİVERSİTELERDE "KARŞIT GÖRÜŞLÜ ÖĞRENCİ KAVGASI" YOK! ÜNİVERSİTELERDE PKK İŞGALİ VAR!

Ve hal buyken, ANA-BABALARININ DİŞİNDEN TIRNAĞINDAN ARTTIRDIĞIYLA, ÇOĞU BURSLA, BELKİ AYNI ZAMANDA ÇALIŞARAK ÜNİVERSİTE BİTİRMEYE ÇALIŞAN ÇOCUKLARIMIZ, TÜRKİYE'NİN HEMEN HER YERİNDE PKK TEHDİDİ/HAYATİ TEHLİKE ALTINDA BİÇAREYKEN... DEĞİL SENE KAYBETMEK DERS BIRAKMA LÜKSÜNE BİLE SAHİP OLMAYAN ÇOCUKLARIMIZ, KAMPÜSLERİ ELİ SİLAHLI TERÖRİSTLERİN KUŞATMASI ALTINDA OLDUĞUNDAN SINAVLARINA GİREMİYORKEN, NASIL OLUYOR DA TÜRK AYDINININ, GAZETECİSİNİN, YAZARININ, REKTÖRÜNÜN, ÖĞRETİM ÜYESİNİN, BAKANININ, MİLLETVEKİLİNİN, CUMHURBAŞKANININ "AKADEMİ"YE DAİR EN BÜYÜK DERDİ ODTÜ'DE NAMAZ KILINIP KILINAMADIĞI OLABİLİYOR ACABA?

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, önceki gün "Yeni Fırat'lar mı kaybedelim" diyerek olayların gittiği vahim sona işaret ettiği TBMM Kürsüsü'nde, ODTÜ'deki "ibadet özgürlüğü"nü gündeme getiren Cumhurbaşkanı'na seslendi, lazım geleni söyledi:

- İbadet özgürlüğünden daha öncelikli olan yaşam hakkı vardır. Yaşam hakkını koruyamazsanız ibadet özgürlüğünün anlamı kalmaz. Diyarbakır'da bunu gördük. 1376 yıl sonra Ulu Cami'de Cuma namazı kılınmadı!

Cumhurbaşkanı YÖK'e ille de bir talimat verecekse önceliği ODTÜ'de namaz hakkının korunmasından önce Türkiye'nin bütün üniversitelerinde tehlikede olan hayat hakkının korunması olmalı...

En nihayetinde namaz kılamaz ölü çocuklar!

***

Sadece Kamil Aydın değil üç gündür peş peşe birçok MHP milletvekili terör örgütünün üniversitelerdeki yapılanması ve "can alıcı" sonuçlarını gündeme getirdi.

Avukat olarak da karakollarda, adliye koridorlarında her zaman mağdur öğrencilerin hakkını, hukukunu korumaya çalışan MHP'nin genç Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, TBMM Genel Kurulu'nda "karşıt görüşlü öğrenci kavgası" diye duyurulan olayların "esasen PKK terör örgütüne mensup veya sempatizan kişilerin üniversiteleri karıştırmak üzere düzenlediği saldırılar" olduğunu vurgulayarak "Eğitim ve öğretimin idarece korunması gereken bir anayasal hak" olduğunu hatırlattı ve "başta milliyetçi-ülkücü öğrenciler olmak üzere üniversitede okuyan bütün gençlerimize hassasiyetle sahip çıkılması" istedi.

Yine hem ailesi hem kendi konumu dolayısıyla hayatı üniversite gençliğiyle iç içe geçen, birçok sıkıntılarının tanığı olan MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal "sorumluluk" makamında bulunanlara sordu:

"İkinci bir Fırat Çakıroğlu cinayeti planlamak için öğrenciler özellikle mi kışkırtılmaktadır?

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara Valiliği ne yapmaktadır?"

TBMM Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Erkan Akçay da ODTÜ'deki ibadet polemiğinin "takipçisi" olma sözü veren Cumhurbaşkanı'nın aynı duyarlılığı Hacettepe için sergilememesine ve Emniyet-istihbarat birimlerinin ihmaline tepki gösterdi:

"PKK'lı teröristler öğrencileri sosyal medya yoluyla açıkça hedef gösterirken, Emniyet teşkilatı neden harekete geçmemektedir?Hükûmet ve üniversite yönetimleri, üniversitelerdeki teröristleri adalete teslim ederek güvenliği sağlamak yerine, tehdit altındaki öğrencileri taşımalı eğitimle başka fakültelere göndermektedir, böyle bir âcizlik olabilir mi?"

***

Bu arada... Neden sadece MHP milletvekilleri? ODTÜ için ortalığı ayağa kaldıran CHP milletvekilleri neden sahip çıkmıyor Hacettepeli öğrencilere? AKP'liler neden sahip çıkmıyor? Haberal, TBMM'de hepsinin önünde "PKK'nın siyasal eğilim gözetmeksizin bölücülüğe tavır alan bütün üniversite gençliğine karşı olduğunu" açık açık izah etti. Kaldı ki velev ki öyle değil, velev ki sadece ülkücü öğrenciler var terör örgütünün hedefinde. Ne fark eder? MHP Genel Başkanı "Berkin"in katlini kınarken ideolojisine mi baktı? Gezi olaylarında öldürülen gençlerin "mezheplerinden dolayı" peşinen "hak ettiler" muamelesine maruz bırakılması hepimizi aynı derecede yaralamadı mı? Fırat'ın katledildiği gün bütün genel başkanların sesi titremiyor muydu?

Diyarbakır'da "hendekler"i aşamayan o kundak bebekleri var ya, o bastonlu dedeler, nineler, hamile kadınlar; işte aynı öyle bugün birçok üniversitede öğrenciler... Erdoğan ve Davutoğlu sahiden de PKK'yı açtıkları hendeklerde yok etmeye kararlıysalar burunlarının dibindeki üniversitelere de el atsınlar... Kampüslerdeki "hendekler"i kapatıp, PKK'nın "sınava girme yasağı"nı kaldırsınlar!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları