Bilim dünyasını karıştıran iddia. NASA ve Ay hakkındaki sözleri şok etti

Bilim dünyasını karıştıran iddia. NASA ve Ay hakkındaki sözleri şok etti
Ödüllü bilim muhabiri Peter Brannen, NASA ve Ay ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Brannen, dinazoların Ay'a NASA'dan önce gitmiş olabileceğini iddia etti.

Dünyada bilim camiasının tanıdığı muhabirlerin başında gelen  Peter Brannen, Ay hakkında flaş iddialarda bulundu. 

Gezegenimizin tek uydusu olan Ay, Soğuk Savaş döneminde ABD ve SSCB'nin yarışına sahne olmuş, Ay'a ilk ayak basan insan unvanını 1967'de NASA astronotu Neil Armstrong almıştı. 

Ancak ödüllü bilim muhabiri ve popüler bilim yazarı Peter Brannen'a göre, dinozorlar Ay'a NASA'dan önce ulaşmış olabilir. 

YILLAR SONRA YENİDEN GÜNDEM OLDU 

Independent'ta yer alan habere göre dinozorlar Dünya'nın uydusuna 66 milyon yıl önce ulaşmış olabilir. Bu iddia Brannen'ın The Ends of the World:  Volcanic Apocalypses, Lethal Oceans, and Our Quest to Understand Earth's Past (Dünyanın Sonları: Volkanik Kıyametler, Ölümcül Okyanuslar ve Dünya'nın Geçmişini Anlamaya Yönelik İsteğimiz) adlı kitabında yer alıyor. 

Kitap 2017 yılında yayınlanmıştı. Ancak birkaç gün önce spor yazarı Barry Petchesky'nin  Twitter'da yeniden gündeme getirmesi ile söz konusu iddia yıllar sonra gündeme oturdu. 

AYA KADAR GİTMİŞ OLABİLİR 

Kitapta yer alan iddiaya göre, 66 milyon yıl önce göktaşı çarpmasının etkisiyle savrulan enkaz ve 'dinozor parçaları', uzaya fırlatılan büyük miktarda toprağın içinde karışmış ve sonunda Ay'a kadar gitmiş olabilir. 

Ancak konunun yeniden gündem olması sonrası uzmanlara bu iddiayı soran bir başka İngiliz gazetesi Daily Mail'in haberine göre kitaptaki iddiaları destekleyecek bilimsel bir kanıt bulunmuyor.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58