NATO haçlı ordusu mudur?

A+A-
Savaş SÜZAL

Libya operasyonu, demokrasi ve özgürlük zaferi midir? Yalnız Libya değil, Irak, Mısır, Tunus ve Suriye de. Batı oralara gerçekten demokrasi ve özgürlük mü getirmiştir? Bence bu zırvaya inananlar, bu sürece destek verenler, kendi sonlarının da bir gün böyle olacağını görmek zorunda.
Önce size Türkiye’de yakın tarihimizde medya dünyasında yaşanan bir olayı anlatayım. Hatırlayın 2000’li yılların başında Sabah grubuna el konuldu. 
Bu operasyon sırasında, rakip gruplar, Aydın Doğan ve Cem Uzan adeta operasyonlara destek veren yayın yaptı.  Bu el koyma sürecine yalnızca Karamehmet grubu sessiz kaldı; olayları, haber olarak verdi.  Bir süre sonra Cem Uzan’ın grubuna savaş açıldı ve el kondu; bu operasyon sırasında da Aydın Doğan, Cem Uzan ve grubuna verdi veriştirdi. Ve nihayet hükümet, kalan son grup Doğan grubuna ait medyaya el koydu. Vergi borçları çıktı, Aydın ortadan çekildi; kızları da şimdi hükümetle dans ediyor. Son olarak Turgay Ciner ve elindekiler var, ama ne kadar, nereye kadar?
Ben bu durumu bugün Arap dünyasında yaşananlara çok benzetiyorum. Aralarından biri düşerken, ötekiler hemen güçlünün yanında yer alıp, yalakalık yapıp alkış tuttu. Ancak gerçek şu ki bu ülkelere karşı yapılan operasyonlar artık gizlenemeyecek boyutlarda bir haçlı seferidir. Mesela, adı ne olursa olsun aynı olayların yaşandığı bir Yunanistan’daki sokak gösterilerine karşı ne hikmetse operasyon yapılmadı. Aynı şey İngiltere için de geçerli. Neden adı değiştirilmiş haçlı ordusu NATO, Yunanistan, İngiltere, İspanya ve hatta öteki Avrupa ülkelerine müdahale etmemiştir.
Peki, savunma amacıyla kurulmuş olan NATO, batılı süper güçlerin, haçlı ideolojilerinin bir sopası mıdır? Bu Türk basınında ilk kez yazılmıyor. Biliyorum birçok makale araştırma çıktı konuyla ilgili. Ama biz karar vermek zorundayız. Afganistan diyorsunuz Amerikan askerlerinin adı NATO gücü. Irak deseniz öyle. Her ne kadar öteki müttefikler bu operasyonlara birkaç yüz asker veriyorsa da, o askerlerin orada olması ABD’ye yasal bir ittifak havası ve hakkı veriyor. Aynı Papa’nın 1095-1270 arasında İslam dünyası üzerine sürdüğü ve bir araya getirdiği ulusların, adı haçlı olan, orduları gibi şimdilerde NATO’da değişen Vatikan’ın haçlı ordusu rolünde.
Vatikan ise bu günlerde, Washington’a taşındı. Yeni papalar ABD başkanlarıdır. ABD Başkanlarının seçiminde kilisenin rolü oldukça büyüktür. AB ülkeleri liderleri de Haçlı ordusuna asker veren Hıristiyan krallar. Şimdi aklınıza peki Türkiye’nin bu ordu içinde işin ne, gibi abuk sabuk bir soru gelebilir. Tabii biz okumayı sevmeyen bir ulus olduğumuz için BOP yani Büyük Orta Doğu Projesi’nin ne amaçla hazırlanıp yürürlüğe konduğunu da bilmeyiz. Aslında bu proje dün hazırlanıp bugün yürürlüğe konmuş bir şey değil. Erdoğan’ın da eş başkan seçilmesi tesadüf değil.
BOP’ta Orta Doğu ve İslam dünyasının nasıl karıştırılacağı gayet açık seçik bir şekilde anlatılır. İyi de İslamcı bir ideolojiyi savunan ve bu ideoloji etrafında toplanan dini bütün Müslüman Türk seçmeni tarafından iş başına getirilen AKP’nin bu haçlı ordusunun sözcüsü ve öncüsü gibi hareket etmesinin gerekçesi ne?
Ben Libya lideri Kaddafi’yi de öteki Arap diktatörleri de hiç sevmedim ve sevmem. Ama gerçekçi olmalısınız, Kaddafi birbirini yiyen Arap aşiretlerini bir araya toplayıp, adını yeni tür bir sosyalizm dediği rejimle 42 yıl yönetti. Her Libyalıya ev ve araba verdi. Okullar açtı, kentleri imar etti. Aynı Irak diktatörü Saddam gibi. Neresinden bakarsanız bakın, Saddam Irak’ı bir arada tuttu. Eğitim ve imarda Irak Arap ülkeleri içinde en uygar olanıydı. Mısır, Suriye aynı takımdan. 
Artık açın gözünüzü, Hıristiyan dünyası gözünü açan İslam ülkelerine karşı haçlı seferi başlatmıştır, gerekçesi de demokrasi ve özgürlük. Bu operasyon öncesinde aynı Papa’nın 1095’te yaptığı gibi Müslüman ülkeler içinden de bir işbirlikçi seçilmiştir o da biz olduk. Aynı Selahattin Eyyubi tarafından öldürülen Fatımi veziri Dargum gibi.
Bu tiyatroda Türkiye’nin oynadığı oynatıldığı rol açıkça her açıdan kendimizi inkâr ve birilerine alet olmaktan öte bir şey değildir. Adını ne koyarsanız koyun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları