NATO zirvesi sonunu bekleyin

A+A-
Savaş SÜZAL

Kusura bakmayın ama anladım ki hayret etmeyi seven bir milletiz. Suratımızda hep bir hayret ifadesi ile gezeriz. Bir şeyin aslını ve sonucunu bilmemize rağmen, illa da olmasını bekler, sonunda da, sonuca hayret ederiz. Şimdi durup dururken nereden çıkarıyorsun demeyin. Hatırlarsanız Uludere’de ölümler olduğu zaman sizlere bu köşeden istihbaratın ABD insansız uçaklarından geldiğini yazmıştım. Geçen gün doğrulandı. Ama biz Türk halkı, yeşil basının dolduruşu ile gene hayret ettik.
Ne bekliyordunuz ki, elin istihbaratı, elin silahı ve elin izni ile düşmanını kovalayan molla kafasının kendi vatandaşlarını öldürmesi kaçınılmaz. Ben size o zamanki yazımda Pakistan’da olanları anlatmıştım. Amerikan insansız uçaklarına izin veren Pakistan ordusunun nasıl kendi vatandaşlarının ölümlerini seyrettiğini falan. Onlar bile sonunda isyan etti ama biz yalnızca hayret ettik.
Gelelim ekonomiye. Ekonominin berbat bir halde olduğunu yalnızca zenginlerin ve parası olanların tuzunun kuru olduğunu yazmıştık, bu durum gerçekleşince gene hayret ettik. IMF konusunda Ankara’da yapılan açıklama ile Washington’da yayınlanan bildirinin yüz seksen derece ters olduğunu anlattım sizlere geçen yazımda.
Ve hatta o yazımda Türk ekonomisi konusunda bir değil, birkaç kredi değerlendirme kuruluşunun uyarısını anlatmış ve doların yeniden tırmanacağını söylemiştim. Sonuçta dolar yukarı tırmanmasını sürdürüyor. Tayyip Bey ve iktidar ise mükemmel ekonomik durumuna ve çift haneli rakamlara ulaşan enflasyona rağmen memurlarına yüzde 3 artış teklif ediyor.
Kılıçdaroğlu ilk defa doğru söyledi. Hükümetle yapılan bu görüşmeler sonucu, ‘yetmez ama evet’ diyen sendikalara ve sendikacılara “Artık birçok hakkınızı kendi elinizle verdiniz yetti mi” diye seslendi. Bence yetmemiştir. Zaten masadan da kendi istedikleri için değil hükümetin önlerine bu pahalılıkta attığı yemle kalkacakları da kesin. Bence de yetti mi acaba?
Tüm bunların yanı sıra ABD’de de garip işler oluyor. ABD televizyonlarından CBS, ünlü ve çok seyredilen ‘60 Minutes’ (60 dakika) adlı programında cemaatin okulları konusunu işlemiş ve Hoca efendi ile görüşmek istemişler ama kabul edilmemiş, görüşmemiş. Bu okulların Amerika’da kara para aklamada kullanıldığını ima etmiş.
Anlaşılan bu ara Tayyip Bey’le çekişme sonrası iktidar ortağı iki grup açısından elini kuvvetlendirmek için rakibine önce uyarı sonra belki de artık işlerine yaramadığı için etkisini kırmak istiyor olabilirler. Onun için içerideki uzantılarına değil olayın başına gidiyorlar.
Bu arada iktidardaki bir kesim ABD’ye NATO zirvesine gidiyor. Chicago’da NATO zirvesi var. Kimse bu zirveden önemli bir sonuç beklemiyor. Avrupa zaten kendi ordusunu kuruyor ve bizi içine de almıyor. Benim bu zirveden beklentim; Afganistan’dan dayak yiyerek çekilecek olan kuvvetler için bir mazeret bildirisi yayınlanması ile Suriye konusunda bize yeni bir dolduruş sözleri bu sonuç bildirisinde yer alacaktır emin olun.
Ama ABD’deki bizim iktidar grubunun New Jersey’i ziyaret edeceğinden de emin olun. Zira bu yıl içinde iki konuda yeni talimatlar alacaklardır. Biri anayasa, öteki de başkanlık sitemi. Yeni uzlaşma yolları ve son gelişmeler de bu son zirvede ele alınacaktır.
Yurda dönüş sonucu göreceksiniz hem anayasa hem de başkanlık konularında akıl almaz gelişmeler olacaktır. Bu arada esas kazığı yiyenler ordusuna, yetmez ama evet diyen sendikacılar da katılacaktır. Helal olsun ne diyelim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları