NATO'nun gizli müttefiki: Rusya!

A+A-
Arslan BULUT

Türkiye, kimin "aptal" olduğu üzerinde tartışırken, New York Times Gazetesi Yayın Kurulu, Amerika Birleşik Devletleri'ni, "Rusya ile daha sağlam bir ilişki kurmaya ve böylece Çin'den uzaklaştırmaya" davet etti.

Bu davet, en çok İngiltere'nin canını sıkmış olmalı ki, bir derin devlet kuruluşu olan Chattam House yazarı ve eski diplomat Dr. Nigel Gould-Davies, bu görüşün hiçbir tutarlılığı olmadığını ispatlamak için bir eleştiri yazısı yazdı.

İngiliz diplomat, "New York Times, Rusya ile iyi ilişkiler geliştirmeye çalıştığı için Kongre tarafından baskı altına alınan Trump'ı bu ilişkileri sebebiyle övüyor." dedi ve Çin'in eski Çin olmadığını, çok daha güçlü bir konumda ilerlediğini hatırlattı.

İngiliz diplomat, "Az sayıda insan Çin-Rus iş birliğinin Batı için istenmeyen bir gelişme olduğuna itiraz ediyor ama Batı, daha iyi seçeneklere sahip." ifadelerini kullandı.

Yani New York Times'ın tavsiyesine karşı, ciddi bir görüş veya seçenek sunamadı.

***

Peki Türkiye açısından durum nedir?

ABD ile Suriye'nin kuzeydoğusu için güvenli bölge mutabakatı yapıldı. Türk ordusunun operasyonu 120 saat için durduruldu. Sürenin bittiği akşam Rusya ile de benzer bir mutabakat yapıldı ve 120 kilometre genişliğindeki alan dışında kalan topraklar için de 10 kilometre derinlikte Türk-Rus ortak devriyesi gezdirmek ve PYD'nin bu bölgelerden de 30 kilometre çekilmesi karşılığında ateşkesin 150 saat daha uzatılması konusunda anlaşma sağlandı. Kamışlı bölgesi, mutabakat dışında bırakıldı! Çünkü, Kamışlı, Irak'ın kuzeyindeki Barzani devleti ile PYD'nin hâkim olduğu Suriye'nin kuzeydoğusunu birbirine bağlıyor. Kamışlı Türkiye, Suriye ve Irak'a sınırı olan bir bölge.

***

ABD, bu mutabakatlardan sonra şimdi petrol bölgesine yeniden operasyonel asker gönderme kararı verdi. Rusya da, Suriye devleti ile birlikte operasyon yapıyor zaten.

ABD, PYD'yi silahlandırarak devlet haline getirmeye çalıştı. Rusya da, PYD'ye özerk bir statü verilebileceğini söylüyor. PYD'nin Suriye ordusuna katılmasını da istediler ama onlar bunu konuşurken, ABD, PYD'nin dizginlerini yeniden eline aldı! Bu süre de bitti ama teröristler tamamen çekilmediği halde Türkiye kıpırdayamıyor!

Son tahlilde ABD ve Rusya'nın Suriye'yi paylaştığı ortada! Rusya, tarihinde ilk defa sıcak denizlerde bir üs elde etti! ABD de zaten Orta Doğu'nun her tarafında üslere sahip.

Diğer taraftan, Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Xi'an şehrinden yola çıkarak Ankara'ya gelen ve Marmaray'ı geçerek Avrupa'ya gidecek ilk yük treni için "Ülkemiz son yıllarda ulaştırma altyapısını geliştirmek suretiyle Asya ve Avrupa arasında kesintisiz bağlantısallığın gelişimine büyük katkılarda bulunmuştur" açıklamasını yaptı!

"Bağlantısallık" ne demekse bana, Çin'in Kuşak Yol projesinden ziyade, Ukrayna'dan alındığı iddia edilen danışmanlık ücretini hatırlatıyor!

***

Büyük Orta Doğu Projesi'ne göre, Türkiye ile İran ve Kafkasya arasına "Free Kürdistan" giriyor! Bu proje gerçekleşirse, Çin'in, Kuşak Yol projesiyle Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşması da önlenir! Zaten ABD ile Rusya, Çin'e karşı anlaşırlarsa, Türkiye-Çin bağlantısını da kesmeleri gerekiyor!

Türkiye'nin ABD ve Rusya ile vardığı mutabakatlar da bu bölgede, ileride Barzani devleti ile birleşmesi öngörülen PYD'yi koruma altına alıyor değil mi? Hedefte Türkiye ve İran var! Zira, Kuşak Yol'u kesmeleri için iki ülkeyi de parçalamaları ve arada tampon bir devlet kurmaları gerekiyor!

Öyleyse Rusya, "NATO'nun gizli müttefiki" olmuş da Türkiye'nin haberi mi yok? Aptal yerine konulan kim?

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58