Ne darbe korkusuymuş...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Fetö neredeyse 10 yıl boyunca AKP ve Erdoğan'ı "darbe ve suikast" ile korkutarak kılcal damarlara yerleşmeye devam etti. Derken 17-25 Aralık ile beraber yavaş yavaş uyanmaya başlayan AKP hükümeti bu defa bir avuç idealist mücadele adamının "Fetö darbeye hazırlanıyor" uyarılarını dikkate almadı. "Başarısızlığa endeksli kalkışma" esnasında tabiri caizse millet devleti sokaktan topladı. 15 Temmuz yalanları ayrı konu ama şu darbe korkusu halen fişekleniyor. Kupon arsa konusunda pek mahir olan AKP darbe korkusu ile Türk ordusunun binlerce yıllık geleneğini yıktığı gibi fiyat biçilemeyen arazilerine de el koyuyor. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi büyük kentlerde taşınan askeri arazilerin kimlere peşkeş çekildiğinin peşine düşecek muhalefet partili milletvekili arandığını ifade edip yeniden darbe korkusuna gelelim. Başkentte çok miktarda askeri tesis ve okul vardır. Örneğin Zırhlı Birlikler Okulu. Burası da taşınacak ama eğitim gayesi ile bu okulda tank bulundurmak yasak. Bir kaç tane kulesi ve silahı olmayan araç şoför eğitimi için kullanılıyor. Asıl tank eğitimi için kursiyerler 80 km. ötedeki Şereflikoçhisar'a gidip geliyorlar. Neymiş efendim tanklar yine sokağa çıkabilirmiş. Sanki sokağa çık emrini yerine getirecek bir personel kalmış mı ki?

***

Bir diğer örnek ise Kara Havacılık Okulu..

15 Temmuz darbe teşebbüsünün üslerinden biri Akıncı, diğeri Kara Havacılık Komutanlığı'ydı.

Darbe teşebbüsünün ardından Kara Havacılık Komutanlığı'nın Isparta'ya nakledilmesi kararlaştırıldı.

Bu karar kapsamında, buradaki 90 helikopter/uçak da Isparta'ya gidecekti, ama takvimi bilinmiyordu.

Geçtiğimiz akşam saatlerinde ilginç bir şey oldu, Anadolu Ajansı muhabiri Sarp Özer sosyal medya hesabından 45 helikopter/uçağın bu sabah 1 saat arayla 6'şarlı gruplar halinde havalanacağını duyurup, yetkililerin bu planlı çalışma nedeniyle vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini söylediğini bildirdi.

Kara Havacılık Komutanlığı personeli de dün mesaiden çıkarken, 45 hava aracının gideceğini ve uçuşların saat 07.00'da başlayacağını biliyordu.

Ancak iddia o ki, son dakikada Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan, "Olay basına düştü. Halk endişe eder" denilerek, 45 sayısını 18'e düşürme emri gelmiş ve diğer nakiller hafta içinde peyderpey yapılmak üzere iptal edilmiş.

Nakil konusunda bilgi aldığımız pilotlar, olayın tarihi olduğunu, dosta düşmana karşı görkemli bir şekilde gidilmesi gerekirken, bu değişikliğe ve askeri teamüllere uymayan düzensizlik içinde gerçekleştirilen uçuşlara bir anlam veremediklerini belirterek, "TSK, darbe yapılmayacağına halkı böyle mi inandıracak? Endişeler böyle mi giderilecek?" diye tepki gösterdi.

Bu son dakika değişikliği doğruysa, şunu soralım:

Vatandaşların paniğe kapılmaması için nakli Anadolu Ajansı muhabiri kanalıyla duyuran yetkili kim?

"Olay basına düştü" gerekçesiyle planlamayı değiştiren yetkili kim?

Hazır Yüksek Askeri Şûra toplantısı öncesi bu kararı veren, hükümetin gözüne girmiş olmalı. Ağustos terfilerinde kimlerin generalliğe yükseldiğini görünce anlayacağız.

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları