Ne demek MHP'nin hassasiyeti?

A+A-
Arslan BULUT

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, başkanlık sitemi içeren Anayasa değişikliğine yönelik teklifin, en kısa zamanda TBMM'ye getirileceğini söyledi ve "MHP'nin bu konuyla ilgili Sayın Bahçeli'nin beyanatları ortadadır. Bunlar bizim hazırlıklarımızda zemin oluşturmuştur. En azından 330'a erişmek ve üstüne çıkmak için AK Parti yanında MHP'nin desteği de önem arz etmektedir. Bunu dikkate alarak ve MHP'nin de hassasiyetini dikkate alarak, bir hazırlık içerisinde çalışmalarımızı tamamladık. Bundan sonrası Meclis'in bileceği iştir" dedi.

***

Benim burada dikkat çekmek istediğim, "MHP'nin hassasiyeti" konusudur.

Bilindiği gibi MHP'nin Anayasa konusunda hassasiyeti yeni değil... Başkanlık sistemini getirebilmek için AKP, bu hassasiyeti dikkate almak zorunda...

Peki nedir MHP'nin hassasiyeti?

Devlet Bahçeli'nin 11 Ekim 2016 günü yaptığı konuşmadan alıntı yaparak MHP'nin hassasiyetinin ne olduğunu bir defa daha hatırlayalım:

Bahçeli'ye göre "Türkiye'nin yeni bir toplum sözleşmesine ihtiyacı vardır" hatta "15 Temmuz'dan sonra bu ihtiyaç acil bir hal almıştır."

Yine "Milliyetçi Hareket Partisi Anayasanın tadilatına veya yeniden yazımına başından beri sıcak ve olumlu bakmaktadır."

Bahçeli hassasiyetinin ne olduğunu da şu şekilde açıkladı:

"Özellikle Anayasanın ilk dört maddesinin değişmemesi, değiştirilmesinin dahi teklif edilmemesi hususundaki ısrarımızı kayıtsız şartsız muhafaza ediyoruz."

***

Bahçeli'nin önerisini de hatırlayalım:

"Cumhurbaşkanı, millet tarafından seçildiği gerekçesiyle fiilî başkanlık sistemini dayatmakta, Anayasayı açıkça ihlal etmekte, görevinin sınırlarından tüm eleştirilere rağmen taşmaktadır.

Karşımızda iki alternatif yol bulunmaktadır:

Bunlardan birincisi ve bizim açımızdan da en doğru, en sağlıklı olanı, Sayın Cumhurbaşkanı'nın fiilî başkanlık zorlamasından vazgeçmesi, yasa ve anayasal sınırlarına çekilmesidir.

Şayet bu olmayacaksa, ikinci olarak, fiilî durumun hukuki boyut kazanabilmesinin süratle yol ve yöntemlerinin aranmasıdır.

Dünyanın hiçbir medeni ve demokratik ülkesinde her gün suç işleyen bir yönetim ve iktidar yapısı görülmez.

AKP, hazırda tuttuğu veya üzerinde çalıştığı bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan daha önceki maddeleri de ihtiva etmek kaydıyla TBMM'ye getirmelidir. İkinci olarak bu anayasa değişiklik teklifi ya 367 sınırını aşarak kanunlaşacaktır ya da 330 eşiğinin üstünde kalarak referandum yoluyla milletin kararına sunulacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, Türk milletinin vereceği her karara saygılı ve bağlıdır."

***

"MHP'nin hassasiyeti" neymiş? Anayasa'nın değiştirilemez ilk dört maddesi...

Bu maddeler, rejimin teminatı...

Binali Yıldırım'ın açıklamasından anlaşılan ise şudur:

-Bizim AKP olarak Anayasa'nın ilk dört maddesinin değiştirilemeyeceği konusunda bir hassasiyetimiz yoktur ama başkanlık sistemini Meclis'e ve oradan da halk oylamasına taşıyabilmek için MHP bize bir fırsat sunmuştur. Bu fırsat için Devlet Bahçeli'ye teşekkür üzerine teşekkür ediyoruz. Hele şu başkanlık sistemine bir geçelim, zaten o zaman iki parti kalacak. AKP, yeni anayasa yapabilecek güce ulaşacak. Biz o zaman kimsenin hassasiyetine bakmak zorunda kalmayız. Şimdi Bahçeli'nin açtığı köprüden bir geçelim, sonrasına sonra bakarız...

Binali Bey'in "MHP'nin de hassasiyetini dikkate alarak bir çalışma başlattık" sözleri bu anlama gelmiyor mu?

"MHP'nin hassasiyeti" dediğiniz şey, devletin temelleridir! AKP, bu devletin temelleri konusunda hassas değilse, mevcut hukuk düzenine göre meşru bir parti de değildir!

Evet herkes, AKP'nin ilk dört madde konusunda hassasiyeti olmadığını biliyor da bunun böyle olduğunu genel başkan ve başbakan düzeyinde kendilerinin itiraf etmesi önemli!

  • Yorumlar 19
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları