"Ne Mutlu Türküm Diyene"

A+A-
Özcan YENİÇERİ

AKP iktidarı, arkasında simgesel anlamlar yüklü ilginç mesajlar vermektedir. “10 Kasım yas günü değildir” diyerek “demokratik açılım”ın ön tartışmalarının tam da bu güne denk getirilmesi böyle bir mesajdır. Böylece o gün “demokratik açılım” konusunda TBMM’de tarihe geçecek büyüklükte (!) ön görüşmeler yapılmıştı. İktidarın zaman zaman bazı konularda inadının nüksetmesi gerçekte anlaşılırdır. Örneğin iktidarın, mahalli seçimlerin hemen öncesinde de (kara kışın tam ortasında) ihtiyaç sahibi yurttaşlara aniden dayanıklı tüketim maddesi dağıtacağı tutmuştu. Seçim sona erdikten sonra dayanıklı tüketim madde dağıtımı ve diğer yardımlar birden bire bıçakla kesilmiş gibi durmuştu. İktidarın bu tür acelesi anlaşılır nitelikteydi. Ancak, iktidarın muhalefetin itirazlarına rağmen inadına 10 Kasım’da “demokratik açılım”la ilgili ön görüşme yapmasını çalışma azmi ve iştahıyla açıklamak mümkün değildir.


Sinir uçları test ediliyor!
Uşak’ta halk otobüslerine asılan Türk Bayrağı ile “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazıları trafik polisleri tarafından söktürülmüş. Sökmeyenlere de Karayolları Trafik Kanunu’nun 26/2 maddesine göre, “araçlarda izinsiz reklam, yazı, işaret, resim, şekil, ilan, flama, bayrak ve benzerlerinin takılması, yazılması yasaktır” hükmü gereğince ceza kesilmiş. Bu bağlamda Uşak’ta şehir içi minibüsçülük yapan 15 araç sahibine, ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ yazısı ve Türk bayraklarının izinsiz yapıştırıldığı gerekçesiyle 61’er TL para cezası verilmiş. Yetkililer “Şerefli Türk polisinin uğruna şehit olduğu bayraktan ve Ulu Önder Atatürk’ün veciz sözünden rahatsızlık duymasının düşünülemeyeceğini” söyleyerek “yasa böyle”, uygulama ise Türkiye genelinde yapılmaktadır demektedirler.


Ne mutlu demokratik açılım yapana!
Kimse kimseyi kandırmasın. Yapılan bir çeşit toplumsal testtir. İktidar gerçekte “demokratik açılım”lar bağlamında halkın sinir uçlarına dokunarak hassasiyetin derecesini deniyor. Duruma göre benzer adımlar arkadan gelecektir. Yapılan işi sıradan ve normal bir uygulama olarak görmek mümkün değildir. Kimse “yasaları uyguluyoruz. Ne var bunda” diyemez. MHP Uşak İl Başkanı Dr. Metin De niz Savaş, “araçlarda ‘Babam sağ olsun’, ‘O şimdi asker’ gibi binlerce yazı, mevcut” diyerek polisin bunlara karşı herhangi bir ceza uygulaması yapmadığını iddia etmiştir. Diğer yandan Trafik Kanununun 26/2 maddesi yeni çıkmadı ki, yıllardan bu yana vardır, neden birden bire “Türk Bayrağı” ve “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazısı için bu madde hatırlandı. Bu uygulamanın “Güney Doğunun dağlarından ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ sözü kaldırılmalı” denilen bir zaman dilimiyle birebir örtüşmesi tesadüf değildir.
Konu iktidarın “demokratik açılım” projesiyle yakından ilişkilidir. İktidarın gündeminde “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözü yoktur. İktidar artık dağa taşa “Ne Mutlu Demokratik Açılım Yapana” sloganını yazacaktır. Bu durum bile Türkiye’de bir kadife devrimin ve dönüşümün yaşandığının kanıtıdır. Bu amaç için yasal olan ya da olmayan her türden baskı, sindirme, izleme, cezalandırma ve korkutma yürürlüğe sokulmuştur. AKP iktidarının önümüzdeki günlerde Cumhuriyetin simgelerine karşı daha radikal uygulamalara kalkışması sürpriz olmamalıdır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları