Neden alkışlıyorlar

A+A-
Afet ILGAZ

Başbakan, ilginç beden hareketleriyle  “sigara içme, içkiyi azalt kardeşim”  beyanatını verdikten sonra, çok alkışlandı.
Bu sözlerin yapılan vergi zamlarıyla rasyonel hiçbir bağı olmayan açıklamalar olması, onun AKP’lilerce alkışlanmasını önleyemedi.
Ertesi günü, muhalefete  “hayâsız”  demeye getirdi, gene alkışlandı. Bu durum  “paçozlaşma” ya mı işaret ediyordu, yoksa başka bir sebebi var mı, anlayamadım. Yüksek düzeyde kibir miydi, çaresizlik miydi, bilemedim. (Paçozlaşma A. Alatlı’nın buluşudur)

***


Kamer Genç bundan böyle elinde fenerle gezecekmiş. Diyojen’in yaptığı gibi, adam aramak için değil, Deniz Feneri’yle, Fenerbahçe’nin söndürülmesini protesto etmek için.
Deniz Feneri’ni herkes biliyor da ben şu Fenerbahçe’nin söndürülmesine dokunacağım.
Her şeyi kadınlar üzerinden halletmek kolaylığını keşfettiler. Fenerbahçe’de taraftar protestolarının çoğaldığı günlerde, bunu halletmek için olsa gerek, kadınlarla çocuklara tahsis edilen bir futbol gösterisi yapıldı ve her şey çözüldü. Yani çözümlenmek anlamında, çözüldü. İnfialler bastırıldı, iş magazin boyutuna geriledi.
Alkışlar, alkışlar...


Sır kapısı mantığı

Vaktiyle “sır kapısı”  başlığı altında çevrilen küçük filmler vardı. Rahmetli annemin hoşuna gittiği için ben de seyrederdim.  “Kötülük yapan cezasını bulur”  mantığı üzerine kurulmuş senaryolar, aslında merak uyandırıcı ve cezbediciydi. Zaten hikayenin kendisinde olurdu bu çekicilik.
O zaman dindarlar bu filmleri çok eleştirmişlerdi. Öyle sanıyorum ki, farkında olmadan  “determinist”  bir yol izleniyordu filmlerin mantığında. Yani aradaki gaybi sırlar unutuluyordu. Birçok şey unutuluyordu ki, bunlar insan hayatında çok önemli teselliler, duraklar, sabır, hamd ve şükür sebepleriydi.
Muhteşem Yüzyıl’ı çok eleştirdim. Ama bunu bir filmi eleştirir gibi yaptım, yahut bir filmi eleştirmek için yaptım. O filmdeki boğucu havayı, Hürrem Sultan’ın kötülüklerini izlemenin bunaltıcılığını, insani bir hava estirilmemesinden kaynaklanan hikmet azlığını...
Şimdi bu diziye başka bir eleştiri açısından bakılmaya başlandı bazı çevrelerce. Bu dizi yüzünden oyuncuların başına çeşitli şeylerin geldiğini falan söylüyorlar. Peki bunu söyleyenlerin başına bir şeyler geldiğinde aynı mantıkla mı yorum yapılmalı? Peki  “imtihan sırrı”  ne olacak? Sabır ve tahammül gerçeği ne olacak? Bu diziye gösterilen teveccüh ne olacak? Onun başarısını neye hamledeceksiniz?

Yazarın Diğer Yazıları