"Nefes"le aldatılan ulus..!

A+A-
Behiç KILIÇ

“Nefes, Ulusumuzu Aldatıyor!” başlığı ile aldığımız iletiyi yayınlıyoruz.. Yazının sahibi Sayın F. Murat Sakarya (Uzun yazıyı özetliyoruz..) tarafından kaleme alınmış...
Anlamışsınızdır konu “Nefes” adlı filmle ilgili.. Yazar kesin bir dille, “Filmde PKK propagandası yapılıyor ve gazilerimize “katil” deniyor!” diyerek şöyle devam ediyor.. “PKK’nın katliamlarını gizleyen “Nefes” belgeselinde, Türk askeri “korkak” olarak gösterilirken teröristlerin propagandası yapılıyor ve Türk ordusunun “güçsüzlüğü” anlatılıyor!
Dahası, Yönetmen Levent Semerci, bayrağımıza ve Atatürk’e saygımızı “saçma” (absürd) bir durum olarak gösteriyor!”  deniliyor..
Devam edelim..
“Genelkurmay Başkanına filmin reklamı yaptırılmış; hatta bir siyasi önder ile PKK’ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan eski bir komutan da bu amaçla kullanılmıştır.
“Nefes”i seyredenlerden bazıları, çeşitli yönlerden duydukları rahatsızlığı dile getirmek zorunluluğunu da hissetmektedir:
“Filmin bazı sahnelerinden çok rahatsız olduğumu söylemeliyim. Hikâyenin finalindeki karakol baskınında genç askerlerin yaşadıkları travma seyredilecek gibi değildi. Bölücü örgütün sesi sembolündeki ’doktor’ kod adlı teröristin, filmin kahramanı olan Yüzbaşı’yı, tüm iddialı çıkışlarına rağmen öldürmesi, adeta terörün devlete galebe çalması fikrini destekler mahiyetteydi. (...)” (Ahmet Şafak, “Uyuma Ölürsün!”, Tercüman, 28.10.2009; bu yazıdaki vurgulamalar bana ait, FMS)
Bir başka gazeteci, filmin içerdiği anlamı, verdiği mesajı açık bir biçimde eleştirdi:
“Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dahi beğendiğini beyan etti! Oysa Nefes, reklamı yapıldığı gibi bir ‘vatan sağ olsun’ filmi değil; tam aksine ‘sol gösterip sağ çakan’ işbirlikçi bir propaganda filmiydi.” (Deniz Som, “Hangi Nefes?”, Cumhuriyet, 28.10.2009)
Terörist PKK’yı ülkemize karşı kışkırtan batılı emperyalist çevrelerden “aferin” alabilmek için, Türk ulusunun ve tüm insanlığın en haklı mücadelesini karalamaya çalışan “entel” yönetmen”, bütün bunları yaparken “sanat aşkına” (!?) çok “duygusal” (!) görünüyor! Ticari başarı uğruna her şeyi yapabileceği anlaşılan bu yönetmen, Türk halkını aklı sıra çok saf görüyor olmalı ki, o zor şartlarda sürekli Türk bayrağı ve Atatürk büstüyle ilgilenilmesini gözümüze sokarak bunun ne kadar saçma (absürd) bir durum olduğunu göstermiş oluyor!
Karakolun çatısındaki “Güçlüyüz, Cesuruz, Hazırız” yazısında belirtilenler, filmde tek tek çürütülerek (?!) askerlerimizin verdiği mücadelenin ne kadar “anlamsız” ve “boşuna” olduğu; teröristlerin ne kadar “güçlü” oldukları gösterilirken bu durumun nasıl bir “çelişki” (paradoks) oluşturduğuna sık sık dikkat çekiliyor! Sözüm ona toplumu “sarsmak” istediği izlenimini de veren yönetmen, aslında toplumun maneviyatını (moral) bozmaya çabalıyor ve terörizme karşı verilen mücadelenin “anlamsızlığı” ve “başarısızlığı” nı, aklı sıra, vurguluyor!
Peki, PKK övgüsü yapan böyle bir filmin “senaryocu” ları arasında, öteden beri yurtsever bildiğimiz insanların ne işi var?! Böyle zararlı bir tutuma nasıl alet oldular?! Aslında “Vatan Sağolsun” sözüyle açıkça alay edilen ve bir “Vatan SağolMAsın” filmi niteliğindeki “Nefes”i çekenleri, birazcık vicdanları varsa tekrar düşünmeye davet ediyorum. Eğer “Samimiydik, ancak farkında olmadan vahim bir hata işledik” diyorlarsa onlara tavsiyem, masrafları çıktıktan sonra, kazandıkları trilyonları Mehmetçik Vakfı’na bağışlasınlar ve terörizmi yücelten bu filmi gösterimden çeksinler.
Biz de hatırlatalım..Devrin Genelkurmay Başkanı bu filmi övmüştü!! Neden??

Yazarın Diğer Yazıları