Nereden nereye!..

A+A-
Altemur KILIÇ

Seçimlere 9 gün kala “Kürt Sorununa” , Diyarbakır’a odaklandık. Ancak bu sorunun nasıl çözüleceğinden ziyade; “Yeni Anayasa”da Türklük kavramının nasıl değiştirileceğine!..
Bölücüler/PKK/Apo ve medyadaki destekçileri, “Entelektüel şıklar”, sorunun Anayasanın “değiştirilemez Türklük” vurgusunun kaldırılmasıyla çözüleceğini söylerler. “Anayasal Vatandaşlık” gibi sanal kavramlar önerirler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en sağlam temelini yıkmak isterler. Bu olursa Türkiye parçalanacak, “Büyük Kürdistan” olacak!..

***


İktidarda olan AKP’nin Başbakanı Erdoğan’ın bu konuda hassasiyeti olmadığı başından beri mâlum. “Türklük alt kimliklerden biridir”,
“Türkiye Türklerindir demek yanlıştır” demişti. Son Diyarbakır konuşmasında daha açıkça, “Benim için ne Türk milliyetçiliği, ne de Kürt milliyetçiliği var” dedi. Sanki “Türk milliyetçiliği” Kürt milliyetçiliği kadar muzır!..
Erdoğan, “Kürt sorununun patenti CHP’ye aittir” diyor. Eğer Kürtlerin sorunu Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu ve “Ne mutlu Türküm diyene” sözleriyle vurguladığı “Türklük” kavramı ise, evet doğru; “patent” , telif hakkı Mustafa Kemal’in! Ama CHP’nin şimdi başındaki “Kemal” ve ekibi “patenti” satıyorlar. “O Kemal’in CHP’sini” ve “Türkiye’yi, Türklüğü” değiştirmek istiyorlar.
Kılıçdaroğlu önce Hakkâri’de AB’nin “Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı”nı uygulayacaklarını söyledi. Sonra bunları Diyarbakır konuşmasında yineledi. “CHP Türkiye’nin partisi olsun” dedi. Bunun anlamı CHP Türk partisi olmasın, “Türkiyeli” olsun!
Fakat en vahimi Süheyl Batum başkanlığında hazırlanan “Anayasa Vizyonu Açılımı” raporunu, ayrımcıların malum Taraf gazetesi büyük memnunlukla özetliyor: “Türkiye Türklerindir saçmalığının nihayet sonu göründü. CHP bile, yeni anayasa önerisinde Türkiye, Türkiye vatandaşlarınındır” deme noktasına geldiğine göre... Raporda. Türkçenin resmi dil olarak korunmasının yanı sıra devlet okullarında anadilin öğretilmesine de yeşil ışık yakıldı. Etnik kökene vurgu yok. Başlangıç metninde Türkiye’nin dil, din, ırk ve etnik köken bakımından çeşitliliği ve zenginliği dikkate alınarak, yurttaşlığın hak ve özgürlüklere dayalı insan onurunu öne çıkaran hukuksal bir bağ olduğunun vurgulanmasının öngörüldüğünü dile getiren...”

***

Raporda henüz Anayasanın 1, 2, 3 ve 4. maddelerinin ve bu maddelerde yer alan ilke ve kuralların değiştirilmesi yok. Ama yol açıldıktan sonra neden olmasın?.. Nitekim Batum, cumhuriyetin niteliklerine ilişkin maddenin, yeniden kaleme alınacağını söylüyor!
CHP içinde, öteden beri
“Türk milliyetçiliğine karşı hareketlerin” tohumları atılmış ve filizlenmişti. CHP’nin.
“altı okundan”, ilkelerinden en önde geleni “milliyetçilik” olduğu halde, şimdi anlaşılıyor ki, zemin ve zaman müsait. Çiçek açtı!..
Ve şimdi, Baykal ve ekibini bertaraf etmek operasyonunun maksadı da ortaya çıkıyor.
Kısacası “Neo-CHP, parti olmayan parti haline dönüştü”... Atatürk’ün partisinden Kılıçdaroğlu’nun partisine... Ve eski CHP’li Başbakan Şükrü Saraçoğlu’nun “Bizim için Türklük bir kan meselesi olduğu kadar ve lâakal(en azından) o kadar da bir vicdan ve kültür meselesidir” sözlerinden Kılıçdaroğlu’nun söylediklerine!
CHP’nin üst kademelerinde kalan Atatürkçüler ve Atatürkçü taban seçmen bu vizyonun açılımını tasvip ederler mi?..
Etmeseler de elleri mahkûm. CHP’li olmasalar da, CHP’yi destekleyen “tarafsızların” da elleri mahkûm. “Partizanlıkla” Milliyetçi, Atatürkçü “vicdanları arasında sıkışmış” durumdalar. CHP oylarının yükseldiği şu sırada!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları